View Single Post
Eski 04-10-2010, 17:33   #195
acemi_caylak
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-11-2009
Sn. Bozon, Sim Derma başlığında Sim Derma'nın Herbisit ile etkileşime girip girmediğini sormuştu. Bense aşağıdaki linkteki cevabı verdim.

Sn. Bozon'a yanıt

Ancak Sn. Bozon maliyet vb. nedeniyle bu konuda ısrarcı gözüküyor. Konu geneli ilgilendirdiği için son mesajını buradan yanıtlıyorum.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bozon Mesajı Göster
Sayın Acemi Çaylak, teşekkür ederim. Dediklerinizde çok haklısınız. Ama, 17 dönüm bahçenin otlarını temizlemek, bu devirde çok pahalıya geliyor. Herkes, ot ilacı ile maliyeti çok düşürürken, benim ot ilacı vermemem, kendi zararıma çalışmak gibi bir şey oluyor. Çok direndim, bu yıl vermedim, ama otlar aldı başını gitti. Çaresizlikten ot ilacı vereceğim, gelecek yıla. Başka bir çaresi olsa...
Sn. Bozon,

Herbisit kullanmakla kendi zararınızı geçici bir süre belki önleyebilirsiniz. Ancak uzun vadede kendi çıkarınıza çok daha fazla zarar vermiş olursunuz. Aşağıdaki dökümanda Herbisitlerin bir çok hastalığı teşvik ettiğine dair güzel örnekler var. Bence inceledikten sonra Herbisit kullanımı üzerine bir kez daha düşüneceksiniz.

Herbisitlerin Bitki Patojenlerine Etkisi

Ayrıca yabancı otları baskılamanın diğer yöntemleride var. Bahçenize fiğ ve yulaf ekerseniz yabancı otlar hem baskılanmış olacak, hem de toprağınıza daha fazla organik madde kazandırmış olacaksınız. Okuduğum kaynaklarda üst üste 3 yıl fiğ ve yulaf ekmenin yabancı otları %50'nin üzerinde azalttığına dair bilgiler var.

Düzenleyen acemi_caylak : 04-10-2010 saat 20:39
acemi_caylak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön