View Single Post
Eski 01-10-2010, 20:37   #29
Hydrosuccess
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-06-2010
İç içe saksı yönteminde kullanılan besin eriyiği ve uygulama tekniği-1

İç içe saksı yönteminde iç ve dış kap, katı ortam materyali sabit bileşenlerdir.Sistem kurulduktan sonra bu bileşenlerin takibi gerekmez.Besin eriyiği ise sistemin değişken bileşenidir.Bitkinin sağlıklı bir şekilde büyüyüp gelişmesi çiçek açması için sistemin devamı süresince düzenli olarak takip edilmelidir.
Katı ortam kültürünü kullanan topraksız tarım sistemlerinde, sisteme verilen besin eriyiğinin (bitkinin türü ve gelişim aşamasına uygunluk gösteren) mineral besin oranları, EC ve pH değerleri, sıcaklığı özenle ayarlanır.Sistemde katı ortamdan gider ile alınan besin eriyiği tekrar kullanıma verilecek ise tüm parametreler (günümüzde otomatik olarak ve bilgisayar programları ile) izlenir.Besin eriyiğindeki tüm parametre değişimleri belirli sınırlar aşılınca düzeltilir veya eriyik yenilenir.Bu şekilde bitki gelişiminde maksimum düzeye ulaşılır.Ancak bu parametreleri (EC, pH vb.) ev koşullarında takip etmek pratik değildir.Tarımsal üretimde bazen binlerce bitki aynı sisteme bağlı olup tüm bitkileri takip etmek tek bir ünite ile mümkün olabilmektedir.Ev koşullarında ise örneğin 30 ayrı iç içe saksı sisteminde tek tek besin eriyiği parametrelerini takip etmek ancak teorik olarak mümkün olup pratik uygulama imkansız görülmektedir.İlgili ekipmanın sağlanması, kalibrasyonu, ayrılacak olan zaman ve emek düşünüldüğünde tek çözüm bu uygulamadan vazgeçmek olurdu.Ancak yetiştirilmesi düşünülen bitkiler bize bu konuda yardımcı olmakta ve uygulamayı olanaklı hale getirmektedir.Tarımsal üretimde yetiştirilen bitkiler çoğunlukla mevsimlik olduğu için hızla büyüyüp gelişmekte ve çiçeklenip meyve/tohum oluşturmaktadır.Bu nedenle bu bitkilerin metabolizmaları hızlı, kaynak kullanımları yüksek buna karşılık parametre (Mineral besin oranları,EC,pH vb.) değişimlerine duyarlılıkları fazladır.Parametre değişimlerinden hemen etkilenip verim düşüklüğünden ölüme kadar giden hızlı değişimler göstermektedirler.Hoyaların da içinde olduğu ev bitkileri ise çoğunlukla tropikal ve çok yıllıkdır.Metabolizmaları yavaş olan bu bitkiler uzun yıllar içinde oluşacak tüm değişimlere hazırlıklıdır.Bu bitkiler parametre değişimlerine çoğunlukla gelişimin yavaşlaması/durması çiçeklenmenin olmaması şeklinde cevap vermekte,ancak sınırlar çok zorlanırsa ölmektedir.
Ev bitkilerinin bu temel özellikleri sayesinde ev yetiştiricileri nerde ise hiç bir parametreyi takip etmeden hiç bir özel ekipman kullanmadan katı ortam uygulamalarını başarı ile yürütebilirler. Kuşkusuz maksimum gelişimi sağlamak mümkün olmamaktadır.Ev yetiştiricisi için uygulamadan vazgeçmek yerine optimuma yakın sağlıklı bitki gelişimi sağlamak tercih edilebilecek bir seçenektir.
Besin eriyiğinin ev koşullarında hazırlanması pratik olmadığından hazır besin kitlerinden yararlanılmaktadır. Genel uygulama tarımsal üretim için veya hobi amaçlı hidroponik/hidrokültür sıvı besin kitlerinden yararlanmaktır.
Bu konuda zaman içinde deneme yanılma yöntemi ile edindiğim tecrübeyi paylaşmak istiyorum.
İç içe saksı yöntemine ilk başladığımda piyasada henüz uygun sıvı besin kitleri olmadığından bahçe/saksı çiçeklerinde kullanılan sıvı besinlerden yararlandım.Sonuçlar bu uygulamanın devamını sağlayacak düzeyde başarılıydı.Zaman geçtikçe hidrokültür hobi setleri ve tarımsal hidrokültür sıvı besin eriyikleri satılmaya başladı ve onlardan da kullanmaya başladım.Sonuçlar yine yüzgüldürücüydü.Yaklaşık 2 yıldır tekrar ev bitkileri için kullanılan sıvı besinleri kullanmaya başladım.Sonuçlar şimdi daha da iyi.Daha iyi sonuçlar sadece sıvı besinlerin kalitesinde artışa mı bağlı ? Sanmıyorum.Değişen bitki besin ilişkisini daha iyi anlamak ve ona uygun bir gübreleme tekniği uygulamak.Bu konuyu hakkettiği gibi ayrı bir başlığa bırakıp sıvı besini su ile hangi oranda karıştırdığımı aktarmak istiyorum.Hoyalar da dahil ev bitkileri önceden bahsedildiği gibi hatalarımıza hoşgörülü yaklaşıyorlar.Genel uygulamam karışımı üreticinin önerdiği oran (Çoğunlukla litreye bir kapak olarak ayarlanmıştır.) 1 kabul edilirse 1\1'den 1\4'e kadar değişen oranda hazırlamak.Yani önerilen tam dozdan 4 kez sulandırmaya kadar değiştirmek.Bu doz ayarında çok hassas davranmadığımı itiraf etmeliyim.Hiç bir bitkide kök yanması vb. sorun yaşamadım.Yazın açıkta güneş altında 35 derecede ve tamamen kurumuş köklerin üzerine soğuk ve tam dozda besin eriyiği döktüm ve sonuçta forumda görsellerini paylaştığım hala devam eden Stapelia grandiflora çiçeklenmesini elde ettim.Hata yapıp bitkiye zarar verme olasılığı düşük görünüyor.Geriye sadece bitki besin ilişkisini daha iyi değerlendirmek ve doğru zamanda doğru oranda besin eriyiği vermek kalıyor.

Hydrosuccess Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön