View Single Post
Eski 25-01-2007, 21:00   #11
emekli
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-12-2006
merhaba todor bey,

merak ettiğiniz hikayemi anlatayım inşallah uzun ve can sıkıcı olmaz...

ben ev yapmayı düşünmeye başladığım zaman herkes kendine göre haklı olarak birşeyler dedi...ortaya öyle rakamlar çıktıki ben acaba paris veya londrada mı ev yaptıracam diye düşünmeye başladım elimdeki üçbeş kuruşla böyle bir işe kalkışmak çılgınlık diye düşündüm...TL veya YTL yerine çogu kimse DOLAR bazında fiatlar ortaya attılar...:-)))))

ben de elime kagıdı ve kalemi alıp çizmeye başladım nasıl bir ev olmalı ben nasıl ev istiyorum dedim kendi kendime ve autocad diye bir programı ögrendim...ögrenmek benim için zor olmadı:-) çünkü birikimim buna müsait
kanunları araştırdım bilhassa imar kanununu okudum...

bu bir sene kadar sürdü... aşagı yukarı ne istediğimi belirledim...yaptıklarımı diskete yüklediğim gibi bir mimara gittim tabii ki adam kapris yapıp beni atlattı ve sinirlerimi bozdu ben de başka bir mimar aramaya başladım bir inşaat mühendisinin bürosuna girdim ve derdimi anlattım elimdeki disketi verdim (bir müddet sonra bana iş teklif etti :-) tabii ki kabul etmedim )

ben böyle bir ev istiyorum dedim...o da işi kabul etti bir mimara götürmüş tabi benim düşünemediğim ve çözümleyemediğim yerleri düzeltip dogrusunu yapmış...

ben mühendisden belediyenin istediği bütün planların hepsini istedim...yani mimari planlar,statik planlar,elektrik,su...vs.zannedersem beş adet...bir de deprem galiba...

daha sonra belediyeye gidip inşaat ruhsatını aldık..benim tanıdıgım ( ki kardeşimin evinide yapmış olan usta) ali ustaya işi verdim ve istanbula işimin başına döndüm...benim ustam çok dürüst bir ustadır...en azından benim ve kardeşimin evini bizim hiç başımızı agrıtmadan bitirdi...bu konuda şanslıyım gerçekten...ev bitti gel de evini sana teslim ediyim dedi ...

unuttum bu arada bir hazır betoncuyla anlaştım malzeme ve ödeme konusunda ...ustamda evi bitirdi kendisinden sıva için yardım talep ettim öle güzel insanlar gönderdi ki onlarda işlerini en güzel bir şekilde bitirdiler.kapı ve pencerelerini de yaptırdıktan sonra istanbula geldim.

şimdi mart veya nisan ayında gidip seramiklerini yaptıracam ...gene ali ustaya telefon ettim bana adam verecek fiatlar şu anda ne kadar bende bilmiyorum ama bana söylenen rakamları hatırladığımda şimdi gülüyorum...

en son sıvacılardan bir örnek vereyim ki benim sıvacılarım şapı da attılar en ucuz fiat veren 10 milyar istedi sadece işçilik....benim sıvacılarım ki ben onların istediğinden fazlasını verdim... 4 milyar ki çocuklar teşekkür ede ede bir hal oldular... utandım...

tabii tam istediğim gibi bir ev olmadı olamazdı da öyle bir imar kanunu var ki insanın ve mimarların elinden birşey gelmiyor...

emekli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön