View Single Post
Eski 23-09-2010, 15:34   #1
İlkin
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2007
Hoya nummularioides

Forum içinde bu çok sevdiğim türe ait bilgi bulamadım ve adına bir sayfa açılması gerektiğini düşünüyorum. Elinde bu türe sahip olanlar varsa lütfen bizimle bakım bilgilerini paylaşsın.

ilk defa 1912'lerde Vietnam, Cambodia & Laos'ta keşfedilmiş bu tür. Genel olarak bol ışığı seven, tamamen susuz bırakılmaması gereken bir Hoya. Yaprakları yaklaşık 3-4 cm arasında değişiyor. Sürgün veren dallar da yine bitki yaprakları ile orantılı bir şekilde ince. Çiçekleri yine minikçe ve şirin boyutlarda. Kışın 10 derecenin altındaki sıcaklara maruz kalmamalı. Yazın da ara ara yapraklarına sprey yapmakta fayda var.

Bendeki Hoya nummularioides Ağustos 2009'da sevgili cicada'dan geldi. Geldiği zaman birkaç yapraklı bir çelikti. 2010 baharına kadar hiç büyüme olmadı. Herhalde hep böyle kalacak derken bu temmuz ayında birden bire büyüme hızı arttı ve baş edemeyeceğim boyutlara geldi. Bakımı çok kolay ve bendeki bitki büyüme hızı ile birlikte neredeyse her gözden çiçek tomurcuğu verdi ama yazın sıcak zamanlarda şehirdışında bulunduğum için birçok tomurcuk döküldü. Üstünde yeniden çiçek tomurcuğu oluşumları var ve umarım en kısa zamanda dökülmeden onları büyütür ve fotoğraflarını paylaşırım burada. Azönce facebook'ta yabancı bir arkadaşımın çiçek açmış Hoya nummularioides fotoğraflarını gördüm ve inanılmaz şaşırdım. Sizlerin de bu çiçek açmış fotoğrafları görmenizi istiyorum...

Fotoğraf çekim kalitesi biraz düşük ama içindeki güzellik bence bambaşka...

Name:  62397_156178707734635_100000275202584_399711_1546719_n.jpg
Views: 3233
Size:  75.7 KB

Name:  intten hoya.jpg
Views: 3115
Size:  75.0 KB

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi huzunperest Mesajı Göster
Bu arada bir ekleme daha yapayım H.nummularioidesin de çiçek sapları, tıpkı H.bella ve H.lineris gibi çiçeklenme sonrası düşüyor.

Düzenleyen maki01 : 22-03-2012 saat 13:26 Neden: Ek bilgi
İlkin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön