View Single Post
Eski 10-09-2010, 09:33   #12
yarenimex
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gurbet kusu Mesajı Göster
vah benim ülkem ,vah benim milletim...koskoca memlekette hayvanciligi bitirdik,simdi uruguaydan en son macaristandan kasaplik hayvan ihrac edecegiz.akillara zarar bir durum söz konusu su an et fiyatlari.almanyada sigir eti fiatlari 5 ,6 euro civarinda kiyma desen 3 ,4 euro araliginda bütün kuzu karkas kilosu 6 euro.fiyatlarin bu kadar ucuz olmasi almanyanin cok zengin olmasiyla falan alakali degil arz talep meselesi.yani üretim bol ,bizdeki yanlislik nerede üreticidemi yoksa yeterli destegi vermeyen devlettemi,bence iki tarafta eksik **** yanlis proje üretiyor.devletin yanlis projeleri tartisilabilir ve kesinlikle tartisilmalidir...lakin üretimde de cok fazla yanlisliklar yapildigi kanisindayim.söyleki siradan ciftcilik yapan köylü ahirda inegim olsun ama tarladada bugdayim olsun diyor,yonca ekmek ,misir ,arpa ,soya ekip yemlik silaj yapmayi zarar zannediyor maalesef.belki yaniliyorum ama buralarda bakiyorum adam yüzlerce dönüm araziyi yemlik silaj bitkisiyle dolduruyor sulanabilir araziyi cayir olarak birakiyor yani hayvancilik yapiyorsa arazisinide ona göre degerlendiriyor .bizdeyse bilincli üretim yapan oldukca az,tarlaya bugday ek sonra ahirdaki hayvani beslemek icin yeme cuvalla para ver umarim bu dar günler cabuk gecer milletimin basindan.
Sayın gurbetkuşu, Alman çiftçisinin üretim prensibi hayvancılık için gerekli olanın yapılmasına dayanıyor.Ancak bunu devletin politikasına dayanarak yapabiliyorlar.Alman çiftçisi sütünün litresini üç yıl sonra kaça satabileceğini bilirken bizler üç ay sonraki ihale fiyatının ne olacağını yürek küpürtüsüyle bekliyoruz. Her mahsulden ekip sonra da hayvan yemini satın almak Türk çiftçisini kendince bir nevi sigortası. Çünkü ne ekerse eksin kaça satacağını bilmiyor para kazanıp kazanmayacağını bilmiyor.En azından birinden kazanmazsam diğerinden kazanırım mantığıyla hareket ediyor ve sonuçta üretim ve verim zararına uğruyor. Herkes aynı mahsulu ekiyor alan satan yok, **** kimse ekmiyor fiyatlar tavan yapıyor ve o mahsulde ithalat yapılıyor.Bu sistem ülke çapında değerlendirildiğinde de çöküş açıkça ortaya çıkıveriyor. Sonra panik içinde devlet teşvikler dağıtmaya başlıyor.Şu en son faizsiz hayvancılık kredileri gibi. Sözde faizsiz ama faiz hemen hayvan fiyatlarına yüklendi bile.Üreticiler satın alacak hayvan bulamıyorlar,damızlık hayvan fiyatları tavan yapmış durumda şimdi. Hayvancılıktan anlayan anlamayan herkes şimdi kredi peşinde.Bunların çoğu yüksek maliyetle ve gerekli altyapı oluşmadan işe girecekler ve sonuçların ne olacağı da şimdiden belli. Üretimde de aşırı yükselme olması durumunda hayvan fiyatları gene aşırı düşecek ve sağılan ineklere gene mezbaha yolu görünecek.Böyle şok tedbirler yerine istikrarlı ve sıfır maliyetli krediler yerine düşük faizli ve işi bilene verilecek kredilerle hayvancılık sektörüne istikrar gelmeden bizler,hem üretici hem tüketici olarak, daha çook vah benim garip ülkem zavallı yurttaşım söylemlerini söyler dururuz..Bayramınız mübarek olsun sevgili gurbetkuşu..

yarenimex Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön