Konu: Kefir
View Single Post
Eski 03-09-2010, 14:29   #328
polatuz
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-11-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nariçi Mesajı Göster
Bu mayanın ilk kaynağını bilen var mı acaba. İlk hammaddesi nedir? Mesela yoğurdun ki anlaşıldığı kadarı ile karınca yumurtası.
Kefirin kaynağının Kafkasya olduğu ve bu bölgede binlerce yıldır kullanıldığı söyleniyor. Bir zamanlar uluslararası bir forumda Ege Üniversitesi'nden bir kişinin, sütün hayvan bağırsağında mayalanması sırasında kefir ortaya çıktığını saptadıklarını söylediğini hatırlıyorum. Ancak bu konuda kabul görmüş bilimsel kesin bir gerçek olduğunu sanmıyorum. Çok sayıda farklı mikroorganizmanın biraraya gelerek oluşturduğu bu simbiyotik yaşam, geçmişte bir şekilde ortaya çıkmış ve binlerce yıl insanlar tarafından yararlanılmış.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nariçi Mesajı Göster
hazır sütle mayaladım. Az önce açtım ve süzdüm. Maya miktarı fark etmiş gibi geldi. Bugün yeniden yeni süte koyarak mayaladım. Zannederim dinlenmesi ara vermek gerekmiyor.

Kefirle ilgili kullanım alanları var mı yok mu? Yani sadece mayalanan süt içiliyormu? İçine su katılıyor mu? Yemekler de kullanılıyor mu?
Sütün mümkün olduğunca iyi bir kaynaktan olmasına dikkat edin. Piyasada satılan özellikle uzun ömürlü sütler hakkında pek çok olumsuz iddia bulunuyor. Süte katıldığı söylenen koruyucu maddeler kefirde bulunan canlı organizmaları öldürebilir. Ayrıca hayvanlara yapılan antibiyotik iğneleri de süte geçip kefiri öldürebilir. Ben marketlerde satılan günlük sütle mayalamayı tercih ediyorum. Keşke olanağımız olsa da güvenilir ve temiz bir kaynaktan bulabileceğimiz yeni sağılmış çiğ süt ile (özellikle keçi sütü) kefir yapabilsek.

Kefiri aralıksız her gün mayalayabilirsiniz. Dinlenmesi gerekmiyor.

Kefiri yemeklerde kullanırsanız, pişirme sırasında içindeki canlı organizmalar öleceğinden beklenen yararı elde edemezsiniz.

polatuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön