View Single Post
Eski 30-08-2010, 10:22   #34
praecox
Kaybettik...
 
praecox's Avatar
 
Giriş Tarihi: 12-06-2006
Şehir: İstanbul
Mesajlar: 4,603
TDS aslında EC'den türetme kuturu bir birimdir. Her tuzun sudaki çözeltisi aynı EC yi vermez dolayısı ile (şu anda aklımda olmıyan) 2.xxx lik bir faktörle çarpılarak elde edilir. Alet sadece iletkenliği ve veya direnci ölçer.

Kalibrasyonu için saf su gerektirir. Şehir havasında solumadan v.d. lerinden bir dizi suda çözünen gaz çıkar. Burda Asıl sorun Amonyak gazı sudaki dissossasyonu hem pHınızı yükseltir hem de EC ölçümlerinizi bozar. Amonyaklı bir saf suyun EC si yüksek çıkabilir ancak TDS i de yüksek görünse de aslında içinde bu bağlamda bir tuz yoktur.
Laboraturada EC kalibrasyonu için suyu sülfirik asit ekleyerek destile eder ve kapalı amonyak tutan bir düzenekten çevre havası ile ilişkisini keseriz. bu su bir gün ancak kapalı kapta saklanabilir veya ampullenmesi gerekir.

Bu güne dek bir tek Serum suları ampul suları v.d. galenik yani farmasotik imalatların kalite kontrolünde ciddi olmasa da bir klavuz değeri olarak önem taşır.
Bunun dışında bizim gibi kabaca tuz miktar değerlerini veya tuz miktarı ölçmek gibi kaba bir klavuz değer ölçmemiz açısından önem taşır.

Burda sadece amonyak değil SO2 nin de sudaki çözülmesi ile (Schweflige Saure) (Türkçesini bilemedim ama sülfirik asit değil bu) H2SO3 de suda çözünmesi ile bize değerleri çarpık görmemize neden olur.

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön