View Single Post
Eski 21-08-2010, 22:11   #25
Oğuzhan
Ağaç Dostu
 
Oğuzhan's Avatar
 
Giriş Tarihi: 23-07-2006
Şehir: Karabük
Mesajlar: 4,526
Bu konuyu açmamın sebebi, petshoplardan birinde gördüğüm bıldırcın pazarlaması sırasında yaşanan olaydır.

Olay genelde yaşandığı gibi erkek yerine dişi dişi yerine erkek kuş verilmesidir. Bu konuda uyarı yapmama karşılık, bıldırcın satışı yapan kişi " çok biliyorsun, senden başka bilen yok" gibi bir tavırla oradan uzaklaşmamı istedi. Ama işin güzel tarafı bilmediği ve yanlış söylediği halde alıcının istediği şekilde 1 erkek 2 dişi bıldırcın verdi :roll:Bıldırcın Tanıtımı

Bıldırcınlar yapıları itibari ile küçük kanatlılardır. Yapıları gereği fazla uçamayan ve sürüler halinde gezmeyi seven canlılardır.Doğada bolca üremelerine karşılık, kafes ve kümes ortamlarında kuluçka makinaları ile üretimleri sağlanmaktadır. Genel olarak ufak taneli yemlerle beslenen bıldırcınlar, eti ve yumurtası için beslenmekte ve üretilmektedir.

Erkek ve Dişi ayrımı

Erkek bıldırcınlarla dişi bıldırcınlar üstten bakıldığında aynı görünüme sahip olmalarına karşılık, göğüs kısımlarına bakıldığında farklılıklar görülmektedir.
Erkek bıldırcınların göğüs kısmı tamamen sarı bir renge sahipken dişilerde ise göğüs noktalı/çilli olarak görülmektedir.
Erkek bıldırcınlar bibik biiikkk gibi bir ötüme sahipken, dişiler gık gık gık şeklinde sesler çıkartırlar.

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön