View Single Post
Eski 21-01-2007, 13:21   #31
Kagan
Ağaç Dostu

Kagan's Avatar

Giriş Tarihi: 07-04-2005
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zerrin uslu Mesajı Göster
Mehmet Ali Bey çok teşekkür ederim.Çiçeklerimin hiçbirine musluktan akan su vermiyorum;oda sıcaklığında dinlenmiş su veriyorum.Kış ayları hariç, sıvı gübreyi, bütün çiçeklerime cinsine göre ,rutin bir şekilde kullanıyorum.Kahverengiye dönen yaprakları makasla kesmemem gerektiğini ,sönmüş kireci ilk defa duydum.
Sanırım Yelken Çiçeği'nin (Spathiphyllum wallisii) karakteri yaprak uçlarındaki kararma ve kurumalar...

Geçen yıl aldığım Yelken Çiçeğim hakkın rahmetine kavuştu... Bu bitkiyi çok seviyorum. Onun için gidip bir tane iyice gelişmiş olanlarından satın aldım. Aldığımda yaprak ucunda kuruma yoktu, ama şimdi (yaklaşık 3 ay önce satın aldım) ufak ufak kurumalar başladı.

Önceki bitkimi kaybetme nedenimin gereğinden çok sulama olduğunu düşündüğüm için kontrollü suluyorum. Sulamada yağmur suyu ya da pet şişede satılan sulardan kullanıyorum. Pet şişedeki suyun pH'ı 6,65, ayrıca içindeki kalsiyum, magnezyum oranları (diğer pet şişe sularına göre) oldukça az. Bitkinin altında sürekli su dolu bir kap var ve bolca su püskürtüyorum; yani nem açısından bir sorununun olması mümkün değil...

Bütün bunlara rağmen, yine de (az da olsa) yaprak uçlarında hafif kurumalar mevcut. Ama çeşitli yerlerde rastladığım resimlerinde bu tür ufak kurumalar hep var. Sanırım bitkinin karakteri bu...

Kagan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön