Konu: Hoya Obscura
View Single Post
Eski 14-08-2010, 10:17   #1
Hydrosuccess
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-06-2010
Hoya Obscura

Filipinler orijinli bu tür parlak yeşil yaprakları,kompakt yapısı hızlı gelişim ve çiçeklenmesi ile hoya yetiştirmeye başlayanların öncelikli tercihleri arasında yer almaktadır.
Bu türün çeliğini kasım 2009'da P. Shirley'den getirtmiştim.Başlangışta yavaş köklenen ve büyüyen bitki bahar ile birlikte hızla yan dal ve yaprak çıkarmaya başladı.Sarılıcı özelliği olmadığından daha çok sarkıtarak büyütülüyor.Dallar sürekli esnekliğini koruduğundan ben destekler ile yükselterek daha yoğun yapraklı ve derli toplu bir görünüm oluşturdum.Bazı kültivarlar güneş görünce yaprak renkleri kızıl kahverengine dönmekte.Güneş ışığından hiç rahatsız olmayan bitkimde yapraklarda renk değişikliği oluşmadı.Bitki topraksız ortama tam uyum sağladı.Kök yapısının nispeten zayıf olduğunu düşünüyorum.(Saksı dışına kök çıkışı olmadı.)H. obscura unlu bite orta derecede duyarlı.Bu tür de 1 yıldan kısa sürede çelikten çiçeklenecek olgunluğa ulaştı.Halen üzerinde 3 adet çiçek öbeği var.Çiçekler yaklaşık 6 mm çapında ve çiçek öbeği 4 cm çapa ulaşıyor.Çiçekler öbek üzerinde lacunosa ve bilobata gibi bir düzlem boyunca disk oluşturuyorlar.Şimdi en zor sorunun yanıtı...Akşam saatlerinde açan çiçekler 1 saat içinde kokularını yaymaya başladı.Koku bilobata gibi rahatsızlık veren tarzda değil.Ancak lacunosada olduğu gibi hafif floral bir parfüm de değil.Daha çok pudralı bir parfüm, tarçın/zencefilli kurabiyeyi andırıyor.Ancak her hoya çiçeğinde olduğu gibi kişisel deneyim olmadan tanımlamanın yetersiz kalacağını tekrar belirtmeliyim.Henüz belirgin bir nektar oluşumu görülmüyor.
Bitkinin Haziran ve çiçek öbekleri ile güncel görünümü,yaprak detayı tomurcuk oluşumu.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Hydrosuccess : 15-08-2010 saat 11:54 Neden: sözcük değişimi
Hydrosuccess Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön