View Single Post
Eski 13-08-2010, 08:26   #4
Adalet Yağcı
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Sevgili Maki, bahçemin detaylarını fotoğraflıyorum hep, bütünü görseydiniz siz de kıyardınız.
İnanılmaz bir karmaşa var şu anda, pek çok arkadaşımız da bundan şikayetçi.

Tek yıllıklar, özellikle de çabuk geçenler bahçeyi çok kötü gösteriyor, bunların yerine huyunu suyunu bildiğimiz çok yıllıklar tercih edilebilir.

Örneğin; liliumlar, sadece baharda açıyorlar, gallalar da öyle, onların el altında olmamaları gerekiyor, belki bir ağaç altı ya da hafif gölgeli bir köşede daha huzurlu olacaklardır.

Soğanlı bitkileri sıra halinde değil de öbekler şeklinde dikmek daha güzel bir görüntü verecektir, hem de daha az yer kaplayacaklardır.
Ben bu yanlışı yaptım işte, tüm soğanlılar sıra şeklinde, hepsi de sökülecek, seyreltilecek.

Bahçede huzur veren bir görüntü olmalı, bunu bulmaya çalışıyoruz işte

Çok yıllıkları bile dikerken çok iyi düşünmek gerekiyor, ışık ve su isteğini de göz önüne alıp, birbiri ile uyumlu olabilecekleri bir arada dikebiliriz.

Ben clematislerin diplerine ortancalar diktim, hem clematisin kök kısmını güneşten koruyor, hem zayıf dalları kapatıyor, hem de suyu seviyorlar.
Besin olarak hepsine de yanmış çiftlik gübresi verdiğim için bu konu sorun olmuyor.

Bunun gibi uygulamalar işe yarıyor.

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön