Konu: Hoya Fungii
View Single Post
Eski 12-08-2010, 14:08   #3
yeşillim
Ağaç Dostu

yeşillim's Avatar

Giriş Tarihi: 28-01-2008
Toprağının karışımını sevgili cicada biliyor.
Hafızam beni yanıltmıyorsa;
2010 Mart tarihinde çok bakımlı dokuz yaprakla geldi. Nisan ayında en üstte bir kabarma
öyle küçük ki mercekle tesbit edebildim. Merakla gece gündüz onu takibe aldım. Öyle ki
su vermeye bile çekiniyordum. Çok az su verdim. Direk güneş olmayan fakat bol ışık alan
yerde, darbelerden uzak olabilecek yerde durdu. Bu kabarıklık çok çabuk gelişti. Eklediğim
linkte de belli oluyor. Ardından hemen sürgününe devam etti. Bu arada bana geldiğinden sonra iki yaprak daha verdi.
http://agaclar.net/forum/showthread.php?t=16502&page=7

Birgün mercekle incelerken, toprağın üzerine çıkmış beyezlıklar gördüm. Ona dokunamıyorum . Herhalde yavru fungiiler olsa gerek diye düşündüm. Neyse bir, iki gün geçti. Onların kök olduğunu farkettim.

Bir boy büyük saksı ile önceki kalıbı ile eksik olan toprak kısmını da Bella için kullandığım
Topraktan ilave ettim. Zaten çok az ilava etmem gerekti.

Camla kapatılmış, öğleden sonra çok az güneş alan, ışığı bol olan bir balkonum var. Hoyalarım orada şimdilik mutlular.
Havalar soğumaya başladığında içeri alırım ama işte deneme yanılma ile. Bakarım yerinden mutlu yerini değiştirmem. Daha doğrusu Fungii öğretecek ne istediğini.

Sormak istediğiniz olursa dilimin döndüğünce paylaşırım.

İnşallah başarılı olurum
Sevgiyle kalın.

yeşillim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön