View Single Post
Eski 10-08-2010, 00:17   #235
epsody
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Arkadaşımız gıdacı, önce hoşgeldiniz.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi GİDACİ Mesajı Göster
Herkese merhabalar yenı üye oldum buraya dun buradakı yazıları neredeyse hemen hemen okudum
evdekı mlz lerle sıvı gubre yapma deneyını yapmak istıyorum
cok guzel paylasımlar olmus ıkıde farkı ornek olarak resımler verılmıs fakat benım kafama takılan sorular var banada yardımcı olabılırmısınız.
Vede sorularımı kıme sorcam bılemıyorum kımseyı onlıne göremedım buyazıma cvb atarsanız sevınırım
atık bırıktırmeye basladım bıle gereklı malzlerde ıkıgunde tamamlıycam lutfen yardıım cok merak ettım nasıl olcak herkese hayrlı gunler
İlgili sorularınız için teşekkürlerimi sunarım, Gıdacı arkadaşım atıklarını mümkün olduğunca doğruyarak ufaltacaksınız, kabınız hava almıyacak ve içinde hava bşluğu bırakmamaya özen göstererek atıklarınızı kabınıza doldurup üzerine şehir suyunun klorunu uçmasını sağlamak için daha önceden üstü açık bir kapta suyun clorunu gidereceksiniz, bu işlenin anlamı fermantasyon bakterilerinin sağlığını korumak için yapmaktayız.

klor'u uçurma işlemiyle uğraşmak istemiyorsan satılan şişe sularıyla bu işi yapabilirsin, gelelim işin, atıklarımızı fermantasyon için aktif edilmesine Em hakkında malumatın olmuştur herhalde Em'i bulunduğun yerde bulmakta zorlanırsan ekşi yoğurt suyunu veya hamur mayasını, pekmezle daha önceden aktif hale getirdikten sonra atıklarını bu aktif malzeme ile fermantasyon işlemini başlatmış oluyorsun, havanın sıcalığına bağlı olarak fermantasyon bakterileri ( laktik asit bakterisi) Atıklarını mikrobiyal bir faaliyet içinde parçalıyarak birleşik organik atıkları asıl minerallerine dönmeye başlıyarak bitkiler için sıvı organik besin maddesine dönmektedirler.

Bu eriyik sıvıyı doğrudan bitkilerine vermeden önce asidik durumunu 6-6.5 ph olacak şekilde klorsuz suyla seyreltmen gerekecek, forumlarda bu bilgiler paylaşılmıştı okudum diyorsanız gözünüzden nasıl kaçtı yeni olmanız dolayısıyla bu konuları tamamen okuyarak ayrıntı için bu başlıkta size en kısa zamanda cevap verilecektir bundan kuşkunuz olmasın.

epsody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön