View Single Post
Eski 05-08-2010, 12:47   #8
Adalet Yağcı
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Sevgili Sabah, özlemle beklediğimiz bu başlığı açtığınız için teşekkürler.

Ben eskiden beri çiçeklere meraklıyım ama Ağaçlar net e üye olduktan sonra kelimenin tam anlamıyla "fıttırdım"
Gördüğüm bütün güzel bitkilerin tohumlarına ya da fidelerine ulaşmaya çalıştım, ulaştım da.

Sonra ne olduğunu tahmin edersiniz, Şubat ayından başlayarak önce toprak viyol vs. edindim sonra da bunları ağzı kapanan pet kutularda çimlendirmeye aldım.

Önce odamın içindeydiler, hem de oturma odasında, bu arada odam 12 m² büyüklüğünde, çimlenme için gerekli olan ısı ve nemi başka türlü sağlayamazdım.

Günlerce bekledikten sonra ilk yeşiller başını topraktan uzattığında oyuncak bulmuş çocuklar gibi seviniyordum, çok geçmeden çimlenme işi bitti.
Bu arada, çimlendirme kabını normal sulamanın uygun olmadığını düşünürsek, elimde fıs fıs gün boyu yaptığım nemlendirmeden dolayı işaret parmağım şişti

Neyse, bir ay kadar sonra sıra şaşırtmalara geldi, viyollere büyük bir özenle hazırladığım toprakları doldurdum, yüzlerce bitki ayrılacak da, bu viyolleri nerede muhafaza edeceğim.

5 m² balkonuma tüm viyolleri dizmeyi başardım, dolanacak yer kalmadı, onları sulamak için her gün cambazlık yaptım, balkon temizlemek ise bir facia, tüm viyoller önce altına gazete yayılmış oturma odasına alınıyor, sonra balkon yıkanıp kurulanıyor ve tekrar balkona taşınıyorlar.

Baktım olacak gibi değil, gittim iki tane bakkal rafı aldım koydum balkona, eh biraz rahatladım.

Mayıs ayı geldiğinde fideler artık kabına sığmaz oldular, belli ki bahçe istiyorlar
Evimle bahçemin arası 30 km. arabamız küçük, 3. kattan aşağı tek tek viyol taşımaktan helak oldum.

Her seferinde 5-6 viyol taşıyabildim, o yorgunlukla iyice hesaplamadan bahçenin boş yerlerine bitkileri dikmeye başladım.
Hafta arası ve hafta sonları gidip sulamalarını yaptım.

Mayıs Haziran boyunca hepsi de çok güzeldi, ama sürekli bakım istiyorlar, gübrelemek, etrafını gevşetmek, hastalananları ilaçlamak.
Sevgili Cemo'nun dediği gibi, oturup keyifle bir kahve içemez oldum.

Bir çok bitki de bahardaki güzelliğini kaybetti, onları sökmek zorunda kaldım.
Ayrıca gördüm ki, çok fazla çeşit sadece göz yoruyor, özellikle mevsimlikleri mümkün olduğunca az dikmeye karar verdim.

Şimdi bahçemi tekrar düzenlemek istiyorum, ilk olarak çok yıllıkları tercih edeceğim, liliumları gallaları toprağa alacağım, soğuğa dayanıklı olmayanları tercih etmeyeceğim.

Anlayacağınız, akıllandım ben, çılgınlık bitti

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön