View Single Post
Eski 19-01-2007, 15:59   #78
Müjgan
Ağaç Dostu

Müjgan's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2004
Geçtiğimiz Ramazan bayramında Kırkağaç'ta idik. Kayın pederin zeytinliği var, 25 yıldır gelinleriyim, ilk kez gittim. İlk kez de zeytin topladım.
Onca ağaç içinde en iri zeytinleri olan ağacı seçtik, çünkü sadece kendimize kadar yeşil zeytin toplayacaktık.
Orada farklı bir alemde gibi hissettim, ıpıssız bir yer ve biz 3 kişi sakince, dallardan neredeyse teker teker zeytin topladık. Yağmur sonrası idi ve dallardaki zeytinler bana pırıltılı ve daha bir kutsal göründüler

İşimiz bitince aklım bu topikte yazılanlara takılı ya, biraz da zeytin yaprağı toplamaya karar verdim.
Kayınpeder güldü. Eczacı gelin zeytini topladı da, yaprağını napacak? O ilk kez yaprakların da işe yaradığını duydu. Bayaca yaprak topladık henüz zeytinlenmemiş ağaçlardan. Kısır ağaçlar demişti o.

Evde yaprakları ayıklayıp, güzelce yıkadım ve kuruttum. Şimdi değişik bir çay içmek istediğimde ufalanmış yaprakları demliyorum.
İnanılmaz nefasette bir çay. Tanrı yaprağına bile özenmiş yaratırken

Normalde bitki çaylarının çoğu acımsı ve buruk olur. Zeytin yaprağı çayı hoş aromasıyla, içimi çok iyi bir çay, denemenizi tavsiye ederim

Müjgan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön