View Single Post
Eski 01-08-2010, 11:40   #29
Halil Önen
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acemi_caylak Mesajı Göster
Sevgili Meyvelitepe,
Oyle guzel bir dokuman ekledidiniz ki, ne kadar tesekkur etsem azdir.
Bu dokumani en kisa zamanda cevirecegim.

Sevgili Halil Onen,
Senin su golette yosun boldur. Hemen pacalari sivayip yosun toplamaya!

Sevgili Sindirgili,
UYYI' ye katilma zamani gelmedi mi artik? Evinin bahcesi de olsa UBYI ye katilmanla daha da guclenececegiz.
Yine bildiğiniz bi şey var, gibi geliyor bana...

Daha haşlanmış prinçle mikroza mantarları toplayacaktım. Sedir ağacından tahta nereden bulurum diyordum.

Her yosundan olur mu ki? Mine hanım kuzey denizi yosunlarından demişti. Şimdi aklımı karıştırdınız. Deniz soyunu değil miydi?

Ama şöyle bir şey araştırıyorum. Sıvı gübre için...

Deniz yosunu,
Amino asit,
B vitamini belki B6 olabilir,
Üre,
vee Laktos Basilisk.

Deniz yosunu tamam.

B vitamini de kolay. Can eriği B vitamini deposu.
Piridoksin, diğer adı ile B6 için; bira mayasında çok. Suda iyi çözünüyor. (Burada, + 18 üzerinin harika çocuğu Sn. Balbay'a ihtiyaç var.)

Amino asit, polenin bitkide çimlenmesi için ihtiyacı var. Amino asitler enzimlarin oluşumından sorumlu, bilirsiniz.

Ancak oran çok önemli. Bitkide sitres varsa _su/besin sitresi gibi_ dölleme
yapmıyor. Meyveye değil yaprağa ve sürgüne gidebilirmiş. Yeni dikilen fidanlar için çok iyi.

Üre de kolay. Onuda rahat bulurum.
O da iyi yaprak ve sürgün yaptırıyor.

Yanlız olumsuz bir yönü var. Doz fazlalığında bitkide yakma yapıyor. Gelişmiş ağaçlarda yaprak uygulamasında meyvesiz sürgünlere sebeb olabilir.

Laktos Basilisk çok önemli. Siz yukarıda laktobsili den bahsetmişsiniz.Dersin buralarındayım. Yardım alıyorum. Beni aşacak gibi duruyor.

Ben basit bir şey düşünüyordum. Bunu 5 tl. ye geliyor. Zıraat Yüksek Mühendis bir dosta anlattım. ''Bu _çok benzer_ karışımlardan oluşan sıvı gübre piyasada var galiba, ben bir araştırayım' dedi.

Ancak şu EM1 den vazgeçmek mümkün değil. Bitki ve toprak düzenleyici olarak harika. Tabii gübre desteği şart.

Özellikle nematotlara karşı çok iyi görünüyor.

Bir arkadaşın (Belen köyünden Mehmet Gemiçi) 2 dönüm domates tarlasında deniyoruz.

Nematotun domatesi çoktan durdurması gerekiyordu. Hala gelişmesi sürüyor.
Halbuki geçen yıl aynı yere _uyarılara rağmen _domates dikmişti. Ve nematottan pek verim alamamıştı.

Bizim için harika bir deneyim oldu.

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön