View Single Post
Eski 28-07-2010, 15:45   #8
Hydrosuccess
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-06-2010
Sayın mrmusti,tür adlandırması konusundaki ilginizin devamı sevindirici.Bitkilerde yaprak ve çiçeklerde fenotipik varyasyonlar sık görülüyor.Apocynacae familyasında da özellikle hoya, stapelia,orbea, huernia genuslarında çiçeklerde fenotipik varyasyonlar habitat örneklerinde bile çok yaygın.http://www.stapeliads.info/serv/core.s3 da Keniensis habitat örnelerinin nerde ise hepsi birbirinden farklı görünüyor.İç yüzlerdeki çıkıntılar bazı çiçeklerde nerde ise hiç yok bazılarında ise oldukça belirgin.Buna rağmen hepsi 2004-2007 arasında Keniensis olarak tanımlanmış.Sizin sayfanızda gösterdiğiniz çiçek benimki ile çok benzeşiyor.Daha fazla tür gördüğünüz ve taksonomi ile ilgilendiğinizi düşündüğümden sizin referansınız ile bu türü Keniensis olarak tanımlamak doğru olacak.Sonuçta akademik bir sorumluluğumuz yok.Bu arada elinizdeki bitkileri genus bazında başlıklarla tanıtırsanız 'kaktüs,sukulent' sözcüklerinin ötesine geçilmesi,sistematik bilginin gelişmesi ve yayılmasına çok fayda sağlar diye düşünüyorum.Şahsen benim bunun için yeterli bitkim yok ama elimdeki sınırlı olanakları zorlamaya çalışıyorum.Örneğin yaklaşık 300 tür/varyete içeren Mammillaria genusu 30-40 türle bile tanıtılsa başta ben olmak üzere tüm üyeler çok yararlanır.Değerli ve umarım devamlılık gösterecek katkılarınız için teşekkürler.

Hydrosuccess Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön