View Single Post
Eski 25-07-2010, 23:59   #1
Onur G. HİTİT
Ağaç Dostu
 
Onur G. HİTİT's Avatar
 
Giriş Tarihi: 19-07-2006
Şehir: İlkadım/SAMSUN
Mesajlar: 364
Bu bitkiyi ne yapmalı? Sudan çıktı ve hızla büyümeye devam ediyor!

Arkadaşlar, bundan birkaç ay önce Hygrophila corymbosa bitkisi almıştım. Üç kök almıştım ve küçücük, varlıkları yoklukları belli olmayan bitkilerdi.

Gelişimleri çok hızlı oldu. Bir zaman önce suyun dışına çıkmaya başladılar. Birkaç kez budadım ve şu anda 8-10 kök var.

Özellikle üç tanesi, bu üç taneden de özellikle bir tanesi çok çok iri bir bitki haline geldi. Akvaryumun yüksekliği 60 cm, ama bitkinin boyu hemen hemen 70-80 cm'yi buldu. Suyun içinde pek çok yerden yeni bitkiler çıkardı, suyun üstünde de dallanıp budaklandı ve ağaç gibi bir şeye dönüştü. Gövde kalınlığı bir parmak kalınlığını geçmek üzere şu anda.

Bu durum beni çok sevindirip heyecanlandırsa da, endişelendirmiyor değil. Bu büyüme durur diye düşünüyordum, ama duracak gibi de değil (gerçi durmasını da istemiyorum, benimki "istemez, yan cebime koy hesabı" oldu ;D).

Bu bitkinin böyle boylanmasına sizce engel olmalı mıyım, hiç dokunmamalı mıyım?

Suyun dışında gelişen yan dalları (ki su dışında gelişen dalları 35-40 cm'yi çoktan buldu) kesip dikersem (su altına elbette) sizce tutar mı, bozulur mu?

Gözünüzde canlansın diye birkaç fotoğraf ekliyorum, aslında bu bitki benim şu 240'lık paludaryumda, ama bu bitkiyle ilgili sorularımı ayrıca bu başlıkta sormak istedim.

 
Eklenen Resimler
   
Onur G. HİTİT Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön