View Single Post
Eski 19-07-2010, 21:44   #1
Hydrosuccess
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-06-2010
Gymnocalycium

Gymnocalcium yaklaşık 70 Güney Amerika türü içeren bir cinstir.Ana dağılım alanları Arjantin,Paraguay,güney Bolivya,Uruguay ve Brezilya'nın bazı bölümleridir.Çoğu türler yuvarlak ve nispeten küçüktür.(4-15 cm çapında.)Kolay açan parlak renkli çiçekleri, ayrıca kolay bakımları ile de populerdirler.Cins adı 'Gymnocalcium' çiçek tomurcuklarının tüysüz ve dikensiz yapısını tanımlamaktadır.Bu türler kök unlu bitine duyarlıdır.Çiçekler pembe,pembemsi ve bazı türlerde sarıdır.En az günün yarısında güneş alan bitkiler çiçek açabilir.Çoğu tür tohumdan bazıları ise yan dallardan köklendirerek üretilir.
(desert-tropicals.com'dan alıntıdır.)

Bendeki tür büyük olasılıkla G. Friedrichii.Çiçekleri uçuk pembe ve tam olarak açılıyor.3 yıl önce hidrokültür ortamına geçirdim.Genelde sorunsuz,yavaş büyüyen bir tür.Kışları evde tutmama rağmen geçen sene 1 bu sene ise Hazirandan beri tek veya çift olarak 8-10 çiçek verdi.Bu genusdan başka türlere ait bitkileri olanlar var ise bu başlık altında paylaşabiliriz.Bu genusta bazı tür ve alt tür\kültivarlarda taxonomik karışıklığın devam ettiğini belirtmeliyim.Benim kaktüsüm için de farklı bir adlandırma olursa tartışmaya açığım.
Bitkinin genel görünümü,tomurcuk ve çiçek detaylarını paylaşıyorum.

Eklenen Resimler

Hydrosuccess Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön