View Single Post
Eski 17-07-2010, 16:40   #1
Hydrosuccess
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-06-2010
Manzano Biberi (Capsicum Pubescens)

Capsicum Pubescens, Solanaceae familyasından çiçekli bir bitkidir.Peru, Bolivia,Kuzey Şili,Kuzey Arjantin ve Equador'da yaygındır.Meyvası rokoto veya lokoto olarak bilinen orta boylu yuvarlak bir 'chili' biberidir.
(Wikipediadan alıntıdır.)

Ben bu biberin tohumlarını geçen kış Hollanda'dan getirtmiştim.Tohumlar kolaylıkla çimlendi ve baharda toprağa, saksıya ve basit hidrokültür ortamına şaşırttım.Topraktakileri salyangozlar yediği için gelişimleri yetersiz kaldı ancak bitki hidrokültürde hızla gelişti ve biber oluşturdu.Saksıdakilerin gelişimi iyi olmakla birlikte ancak temmuz ortasında çiçeklendiler.Bu biber türü Güney Amerika'da binlerce yıldır yetiştiriliyor ve biberin atası kabul ediliyor.Diğer capsicum türlerinden en önemli farkı And dağlarında yaşadığından donmaya dayanıklı ve çok yıllık olması.Bu nedenle biber ağacı olarak adlandırılabilir. Pubescens sözcüğü bitkinin yaprak ve dal yapısını tanımlıyor, yani yapraklar ve genç filizler tüylü.Biberin iç yapısı ve tadım özelliklerini yakında ayrıntılı olarak paylaşacağım.Şu an için saksıdaki bitkinin genel görünümü,çiçek ve biberin yakın çekimlerini paylaşıyorum.

Eklenen Resimler

Hydrosuccess Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön