View Single Post
Eski 15-01-2007, 16:45   #42
dedenazir
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-11-2006
Sy Pakkaner
Ankaralı bir arkadaşımızın böyle bir çalışması var ben sadece arkadaşım olduğu için yardım ediyorum.Arkadaş 60 dönüm devlet arazisi kiraladı bunun 5.5 dönümünde sakız ağacı üretecek bu nedenle çiftçilik belgesini aldı ve sakız ağacı yetiştirme adı ile resmi kurumlara proje olarak onaylatıp gerekli izinleri aldı.Arazinin bir kısmındada zeytinlik yapacak.Bu esnada sitedeki arkadaşlardan aldığım bilgilerden internetten yaptığım araştırmalardan benim ve arkadaşımın yaptığı kişsel görüşmelerin sonuçlarında farklılıklar var.Örneğin kimi sakız çalısının budanmasından üretimin mümkün olacağı kimi ise aşılamanın çok zor ve bilinmiyen bir metot olduğunu veya buna benzer şeyler olduğunu söylüyor. Bir şahıs bahçesine kendi ekmiş ve her yıl tek bir ağacın sakızını topluyor.Diğer taraftan bulunması zor diyerek fidanların çok pahalı fiattan satıldığını duyuyoruz.
Arkadaşım henüz fidan ekme aşamasına gelmedi şu günlere kadar resmi işlemleri tamamladı işte bu esnada bazı zorluklarla karşılaşıldı fakat bu konuda detay vermem doğru olmaz.Ayrıca arazinin hazırlanması bazı ön çalışmalar gerektiriyor bunlarda zaman ve yatırım meselesi.Bu esnada bu konuyla ilgili hertürlü işbirliğine hazırız.Mademki yunanistanın sakız adası yılda 35 milyar dolar sadece sakızdan gelir sağlıyor biz neden bu işi yaygınlaştırmayalımki.Eğer bu işin tam metodunu uygulamalı olarak öğrenirsek bilgilerimizide seve seve paylaşırız.Şimdilik söyleyebileceklerim bu kadar
Saygılar

dedenazir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön