View Single Post
Eski 15-01-2007, 14:41   #660
turunç
Ağaç Dostu

turunç's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2006
Doğadan sökülen ağaçların nerdeyse tümü arazi açmak veya tarla yapmak için katlediliyor. Bonsai yapacağım diye ormanda ağaç arayan kaç kişi vardır? Bonsai için sökülen ağaçlar, zaten kayalık ve çorak arazi yüzünden cüce kalmış ve gelişememiş ağaçlardan seçilir. Böyleyken bile bonsaici sökülenin yerine yenisini dikecek kadar doğayı korur ve sever. Devrim de eminim söktüğü bir ağaç için en az 10 tanesini doğayla kavuşturacaktır. O hassasiyete sahip biri.

Diğer yandan, orman ekosisteminde, bir yerde yetişen ağaç türlerinin arasına orda yetişmeyen bir tür dikilerek denge bozulabilir. Bu sebeple tourkana nın dediği gibi söktüğümüzün aynı türünden ağaçları o bölgeye dikmeliyiz. Ayrıca, yamadori yapmak bir ustalık ister. Bir ziraat mühendisi olmama rağmen, ağaç sökme işine yanaşamadım bile. Cesaretim yok, çünkü deneyimim yok. Bir çok kocaman olmuş meyve ağacını söküp yerini değiştirdim. Hemde yazın ortasında. Hepsi tuttu. Ama iş çamlara gelince birden ürkekleşiyorum. Nedenini bilmiyorum. Belki de kıyamıyorum. Bodur kalmış bir çamı sökmek, aslında ona iyilik etmek demek bir nevii. Çünkü bonsaicinin elinden su, gübre, sevgi ve şefkat alacak...

turunç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön