View Single Post
Eski 13-01-2007, 19:33   #31
celalahmet
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-01-2007
Sayın Mine Pakkaner,
Benim İzmir-Urla da 13 dönüm lük arazim var içinde verimsiz zeytinler var geçen ay yaptırmış olduğum toprak analizinde bu toprakta nar yetiştirebileceğimi öğrendim ve internetten nar yetiştiriciliği hakkında bir takım bilgiler topladım iklimin de uygun olduğunu düşünüyorum.

Benim anladığım kapama nar bahçelerin de verimin yuksek olduğu ve dikim aralıklarında sıra üzerlerinin 2m sıra aralarının da 2,5-3m dikildiği daha sonra ağaçlar büyüyünce aralardaki ağaçlar sökülerek dikimin 4*5 veya 4*6 ya denk getirildiği şeklınde aynı zamanda 6 yaşında bır nar ağacının 2,5m taç yaptığı düşünülürse aralarındaki mesafenin en az 3,5m olması gerektiği ve sık dıkikimin az verimli topraklarda uygulanabileceği,organik maddece zengin topraklarda daha seyrek dikilmesi gerektiği şeklinde.

Bu durumda toprağın özelliğine göre dikim aralıkları da değişiyor,benim arazideki toprak sanırım çok kuvvetli değil toprak analizine göre hafif alkali,çok kireçli,tuzsuz,killi tınlı,organık madde ilk 30cm de orta(2,4),30-60cm de az (1,4),bu toprakta hicaz narı diksem nasıl bır dikim aralığı önerirsiniz?

Önce sık dikip sonra mı seyreltme yapmalı,belki de ağaçlar o kadar büyümeyecek seyreltme yapmaksızın dikim yapmak gerekebilir,sulama imkanım var,herşey için teşekkürler,saygılar...

Düzenleyen celalahmet : 21-09-2011 saat 06:17
celalahmet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön