View Single Post
Eski 22-06-2010, 00:07   #15
Zeytinlibahçe
Ağaç Dostu
 
Zeytinlibahçe's Avatar
 
Giriş Tarihi: 17-07-2009
Şehir: İzmir Zeytinlibahce/Aliaga
Mesajlar: 809
Arkadaşlar selamlar

Aliaga da yaptığımız uygulamalar bir çok kişinin ilgisini çekmekteydi, bizde kendilerine elimizden geldiğince doğal yetiştiricilik konusunda yardımcı olmaya çalışıyorduk. Kazandığımız bir kişi bile bizi çok memnun ediyordu, bu çalışmalar yerel basınında dikkatini çekmiş olacak ki kaolin hakkında arkadaşlarımızla ve eşimle yapılan röpörtaj aslında misyonumuzu iletmek açısından doğrusu bizim için bir fırsat oldu.

Bir kaç basın organınca yapılan röportaj ve uygulama çekimlerinden ilki yerel bir basında yayınlanıp, bazı zeytin yetiştiriciligi portallarıncada paylaşıldı.Bizde bu haberi sizlerle paylaşmak istedik.'Çevreci kaolin' zeytincinin umudu Haziran ayında sanki zeytinlere kar yağdı.


Yetiştirdikleri her üründe zararlı haşerelere karşı kaolin kili kullanan Aliağalı çitçilerden Selma Dükel, Hüseyin Var ve Halil Önen, hem daha kaliteli ürün elde ettiklerini, hem de çevreye sıfır zarar verdiklerini söylüyorlar.
Aliağalı çiftçiler, hammaddesi ülkemizden çıkarılıp ABD'de işlenen kaolin kilinin ülkemizde işlenip, yaygın bir şekilde üreticilerin kullanımına sunulmasını istiyorlar.

Aliağa EKSPRES
Çanakkale, Balıkesir, Kütahya illerinde zengin ve kaliteli olarak rezervi bulunan ve yaygın olarak porselen yapımında, diş hekimliğinde kullanılan kaolin kili, bu kez organik tarım yapanların vazgeçilmezi haline geliyor.
Kaolin kilini iki yıldır başta zeytin sineğine karşı mücadele olmak üzere bir çok tarım ürününde kullandıklarını ve büyük başarılı olduklarını belirten Aliağalı çiftçiler Selma Dükel, Hüseyin Var ve Halil Önen, hammaddesi tamamen ülkemizde çıkarılan bu maddenin, imalatında ülkemizde yapılarak üreticilerin tüketimine sunulmasını istiyorlar.

KAOLİN KİLİ NEDİR
Kaolin kilinin Çin'in Kaolin bölgesinde bulunduğu için bu adı aldığını belirten Aliağalı zeytin üreticisi Halil Önen, “Türkiye'de arı kil (yani saf) olarak bilinir. Granit kayalardan elde edilen bir beyaz kil türüdür. Porselen yapımında yaygın olarak kullanılır. Türkiye'de Çanakkale, Balıkesir, Kütahya illerinde zengin ve kaliteli olarak bulunur. Nasıl Çin porseleni meşhursa Çanakkale ve Kütahya yörelerinden çıkan kaliteli kil ile bu yörenin porselenleri meşhurdur. Bu madde ayrıca kaliteli kağıt yapımında ve dişçilikte kullanılır” bilgisini verdi.
Zeytinde kaolin uygulamasını 'www.agaclar.net' internet üyesi Meyvelitepe'nin Kocaeli'de kendi bahçesinde ilk defa uygulamasının ardından Türkiye'de bazı zeytin üreticileri kullanmaya başladığı bilgisini de veren Halil Önen, Aliağa'da zeytin üreticisi 'www.agaclar.net' üyesi eşi Ayhan Dükel ve Hüseyin Var'ın da zeytin bahçelerinde kaolin uygulaması ile doğal zeytin yetiştiriciliğine başladıklarını söylüyor.

Türkiye genelinde 'doğal yetiştiricilik tarım yapanların internet ortamında örgütlendiği ve bilgi paylaştığı 'www.agaclar.net' portalında yenilikleri ve bildiklerini paylaştıklarını, üreticiler aynı sitede 'Uzak Bahçelerin Yakın İşbirliği' sayfası da oluşturarak Türkiye genelinde doğal yetiştirilen ürünleri nasıl pazarlayacaklarının da çalışmasını yaptıklarını belirten Halil Önen, bu site üyesi üreticilerin birinci koşulunun yaptıkları tarım üretiminde kesinlikle kimyasal (zehirli) ilaç kullanmamak olduğunun altını çiziyor.

KAOLİN KİLİNİN TARIMDA ÖNEMİ:
İki yıldır kaolin kilini zeytin ağaçlarında kullandığını belirten Aliağalı çiftçi Selma Dükel de, kaolin kilinin tarımdaki önemini ise şu şekilde özetliyor;
“Kaolin kili, başta kovucu ve caydırıcı özelliğinden dolayı zeytin sineğinin meyve üzerindeki zararlı etkisini azaltıyor. Özellikle zeytin ağaçlarını, şok sıcaklarda güneş yanığından koruyor.
Meyvede albeni oluşturuyor. Başka organik ürün ilaçları ile birleştirilerek uygulanabiliyor.
Doğal bir ürün olduğundan, başta insan olmak üzere hiç bir canlıya zarar vermiyor.
Zeytinde verimliği ve kaliteyi artırıyor. Zeytin yağındaki asit oranını düşürüyor. Bunun yarı sıra topraklarımıza hiç bozmadığı gibi kalitesini artırıyor.
Bu nedenle:
Zeolit (klinoptilolit), Leonardit, EM (etkin mikroorganizmalar), Bukashi, kompost (bahçe artıkları ve hayvan gübreleriyle) uygulamaları yapıyoruz” diyor.
'HEM VERİMİ ARTTIRIYOR, HEM DE KALİTEYİ'
Aliağa Güzelhisar Ovası'nda 570 ağaç zeytin ağacının bulunduğunu belirten Selma Dükel, “Geçen yıl tüm Ege de zeytin sineği zararlısının çok etkili olduğu bir yıl olmasına ve bir çok zeytin yetiştiricisinin çok zarar etmesine rağmen biz geçen yıl ilk defa kaolin uyguladığımız ağaçlarımızdan son derece büyük başarı elde ettik. Çok kaliteli zeytin yağı elde etmemizin yanında, sofralık zeytinlerimiz hem daha büyük hem daha lezzetli ve ince kabuklu oldular” dedi.
'ÇEVREYE ZARARI SIFIR'
Bugün, ülkemizde zeytin ve diğer tarımsal ilaçlamasında yaygın olarak kimyasal (zehirli) ilaçların kullanıldığını ifade eden Selma Dükel, “Bugün atılan zehiri alan bir böcek zehirleniyor, zehirli böceği yiyen kuş zehirleniyor. Meyveyi yiyen insan zehirleniyor. Bakın artık uğur böceği bile kalmadı ortalıkta. Bunun sebebi de zehirli zirai ilaçlar. Bizim kullandığımız kaolin kilinin hiçbir canlıya zararı yok. Öldürmüyor, sadece kaçırıyor” diyerek, kaolin kilinin son derece organik ve çevreci bir madde olduğunu bir kez daha vurguladı.

KAOLİN NASIL ELDE EDİLİYOR.
Selma Dükel, madde hakkında da şu bilgileri verdi;
“Kaolin kili, Türkiye'de doğal olarak bulunan bir madde. Bu ABD'ye gidiyor, burada yüzde 95 saflıkta, 2 mikrona kadar küçültülerek tekrar Türkiye'ye geliyor. Bu ülkemizde işlenebilseydi çiftçiye bir torbası üçte bir daha ucuza gelirdi. Ama ABD'de işlenip gelmesi çiftçiye üç kat daha pahalıya mal oluyor. Organik tarımın (doğal yetiştiricilik) temel taşlarından olan kaolinin Türkiye'de kurulacak tesislerde üretilerek, çiftçinin kullanımına sunulması, hem çevrecilik açısından hem de ekonomi açısından son derece faydalı olacaktır” diyerek, söz konusu maddenin yaygınlaşmamasının büyük ilaç firmalarının engellemesi olduğunu da ima etti.
Selma Dükel, son olarak “Bu yıl kaolinle beraber ilk defa ağaçlarımıza mikro zeolit (klinoptilolit) uygulamamızda olacak umarız elde edeceğimiz başarıyla, bunu da Türk tarımına kazandırırız” dedi.

Kanyak: Aliağa Ekspres Gazetesi

Zeytinlibahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön