View Single Post
Eski 19-06-2010, 00:18   #26
Kudret Tezel
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Sayın Hakan Öncü, çalışmalarınızı yakından takip ediyorum. Adım adım eksiksiz paylaşımlarınız için teşekkürler. Sizden bir ricam olacak ,İşyerinizdeki salatalık ile evdeki domateslerin birer resmini daha ricaedebilirmiyim. Hem köklerinin hemde gövdelerinin yakından çekilmesini ve anlatacağım hususlara işik tutmasını rica ediyorum. Burada gördüğüm kadarıyla sistem tekniği ile alakalı bir yanlışlık var. shrup arkadaşımızın söylediğine katılıyorum, resimde görülen siyahlıklar kalsiyum eksikliğidir. yani bitki kalsiyumu alamamıştır. Bunun iki sebebi vardır. Birtanesi besin eriyiği formülündeki kalsiyum seviyesinin düşük olmasıdır. Ancak bu ihtimalin var olduğunu düşünmüyorum, zira böyle olsa idi bu arıza birçok arkadaşımızda görülecekti. Geriye kalan ihtimal ise bence kökiçinde su devir daiminin çok az oluşu veya hiç olmayışı. Bu durum kullanılan kabın küçük oluşundan kökler büyüyünce besin eriyiğinin kök içinde rahat dolaşamamasından kaynaklanır. bunun için sıkça kullandığımız akvaryum hava pompaları her durumda yetmiye bilir. çünkü hava taşları bir müddet kullanıldıktan sonra tıkanırlar eskisi gibi hava çlkaramazlar bu hem suda eriyen oksijen miktarını düşürür, hemde suyun sirkülasyonu yavaşlıyacağı için besinin kök içinde taşınmasını önler.Kök sudan çıkarılıp incelenirse iç kısımlarının karardığı kökün o beyaz sağlıklı halini yitirdiğini görürüz. Bu durum birde çok sığ yani derinliği az olan besin tanklarında görülür. Bitkinin kökleri suyun içinde bir ağacın dalları ve taprakları gibi birbirinden açık ve aralarından besin eriyiğinin rahatça geçebileceği şekilde durmalıdır. buda ancak derinliği ve haçmi uygun kaplarda olur. Tabiiki aynı durum sık ekilmiş ve kökleri kabın heryanını doldurmuş besin eriyiğinin sirkülasyonunu durdurmuş durumlar içinde geçerlidir.
Kök içinde suyun hareketi durur veya çok yavaşlarsa dış kısımlarda PH normal olsada iç kısımlarda yani kökün iç bölgelerinde anormallik gösterir. İşte bu durumlar bitki sağlığına tesir eder. PH değiştiği için birçok besinin alınması engellenir.

Azot PH 6-8 arasında
Fosfor 6,5-7,2 arasında alınabilir.
Potasyum 6 nın üzerinde rahatça alınır.
Kükürt 6,2 nin üzerinde rahatça alınır.
Kalsiyum 6,2 nin üzerinde rahatça alınır
Magnezyum 6,8 in üzererinde rahatça alınır.

Demir in alınması PH ın 6,0 nın üzererinde olması halinde darboğaza girer.
Manganın alınması PH ın 6,5 un üzereinde olması halinde darboğaza girer.
Bor un alınması PH 7,0 nin üzerinde tedricen azalır ve 9 un üzerinde tekrar alınır
Bakır ve Çinko nun alınması PH 7,0 nin üzererinde olması halinde darboğaza girer.
Molibden in alınması PH ın 6,5 üzerinde sorunu yoktur.
İşte PH dengesinin değişmesi bukadar önemlidir.
Sizden ricam bu bilgiler ışığında tetkikler yapıp paylaşmanızdır.
Bilgi paylaşıldıkça büyür.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön