Konu: Alocasia
View Single Post
Eski 13-06-2010, 15:28   #4
lunatic
Ağaçsever

lunatic's Avatar

Giriş Tarihi: 29-10-2008
Madem kimsenin tecrübesi yok bu konuda kendi tecrübelerimi yazayım. Belki birine faydası dokunur.
Törfe dikip arada suladığım sap ve yumrulardan umudu kesmiştim. Yaptığım seranın içine koyduğum nephentesimin etrafına toprak dökmeye karar verdim. (ibrik oluşumuna faydası olur diye) Elimdeki toprak yetmeyince bu yumru ve sapların bulunduğu törfü de boca ettim yaydım. İçerde bir de nemlendirici var ve törfü devamlı ıslak ve içeriyi nemli tutuyor. Yaklaşık 1 ay sonra yerden bir filiz çıktığını farkettim. Merakla eşeledim. Bir de baktım ki benim yumrulardan biri. Derken 1 tane daha ve 1 tane daha. Hemen araştırıp kıyıda köşede kalmışları da ektim. Derken çoğu çürümüş sap parçası da filiz verdi ve köklendi. Şu anda yaprak tam açmadı ve durakladı. Bu da çürümenin büyümeye baskın geldiğini düşündürüyor. Neyse daha sağlam olan bir sap daha var ondan umutluyum. Dün bir tane daha buldum filizlenmiş. Şİmdi 4 yumru + 1 sapı saksıya aldım serada duruyorlar. siğer sap ve 1 yumru daha gelişirse işim tamamdır. Demekki çimlenme için ciddi derecede nemli hatta ıslak toprak gerekiyormuş. Ben de çürürler diye çok sulamıyordum. Isı da 24-26 derece arasında idi. Eğer elinizde tek kök alocasia varsa ve çok çıplak duruyorsa toprağını değiştirirken yumruları ayırın ve tarif ettiğim şekilde çimlendirin. Sonra hepsini aynı saksıya dikin. Daha dolgun bir bitki elde edeceksiniz. Bilgilerinize.

lunatic Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön