View Single Post
Eski 12-06-2010, 21:43   #11
memet
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Bu sıcakta haftada bir sulama ağaçlarınız için ölüm emridir, zaten fidanınız da bu yüzden yanmış. Fidanınızı serin, gölge bir yere alın, toprağını nemli tutun. Nemli, sık sulama değil.
Hiç bir biçimde toprağın kurumasına izin vermeyin. Zaten yanmasının nedeni sulamayı geciktirmeniz olmuş.
Bilmeniz gereken sulamanın önemidir. Ben ardıcıma her gün su veriyorum. Günde iki kere suladığım fidanlarım var. Durumlarını başlığımda görebilirsiniz.
Sulama ilk öğrenilecek konudur. Yaz sıcakları bu konuda önemli bir sınavdır.
Ben çok okudum öğrendim, diyenlere, önce bir yaz geçir, sonra bir daha konuşalım diyorum.
Acer sıcakta çok dikkatli olmanız gereken bir ağaç, kesinlikle öğle güneşinden koruyun. Gölgeleme yapın.Bazen günde iki üç kere sulamanız gerekebilir, nemlendirmeniz gerekebilir yapraklarını, bir anda yanar fidanınız.

Pamuklu bitte de duş aldırarak hiç bir sonuç alamazsınız. Önce fiziki olarak temizleyin. Yumuşak bir suluboya fırçasıyla yapabilirsiniz bunu, daha sonra forumda tavsiye edilen ev yapımı ilaçlar, ya da zirai bir ilaçla etkili bir ilaçlama yapın.

Bütün bulardan sonra, acerle de karşılaştırınca her ikisinde de mantar sorunu da olabilir . Bu fidanlarınızı karantinaya alıp diğerlerinden ayırın. Mantarla başetmeniz zor. Akşam sulamadan kaçının.
Ema kullanın.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön