View Single Post
Eski 11-06-2010, 22:18   #74
Halil Önen
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ahmet salih Mesajı Göster
Haziran ayında bir kaç kez Bergama 'ya gitmem gerekeçek ,birinde kesin uğrarım, armutlarda olmuş olur.

Nasılsa zehir değilde kaolin kili olduğunuda öğrendik.

Bu arada geçen hafta ege tropikal Tufan bey'e uğradım sağolsun güzel ağırladı da enzim menzim yoktu ortalarda .Sizin de hafif bir dedikodunuzu yaptık. Sağlıcakla kalın.
Ahmet' cim mutlaka beklerim. Özel'e cep.tel i yazıyorum. Vardiyalı çalışıyorum. Geçerken uğrarsan sevinirim.

Armutların cinsini öğrenemedik ama erkenci bir çeşit olabilir. Yağmurlardan da olabilir mi? bilmiyorum, erken eriyorlar.

Biliyorsunuz kayası da yağmurlar yağınca erken erir. 10 günde yerine 3 günde erir geçer.

Kaolin kili erkenci yapıyor mu bilmiyorum.

Ancak, geçen yıl armutların yarısı kurtlanmıştı. Bu yıl yok denecek kadar azdı.

Bu durumu kaolin kiline bağlıyorum. Geç eriyen, diğer birkaç armut ağaçında da denemeye başladım.

Bu arada armut üzerinde kuş gaga izleride azaldı. Sineği beyazlığı ile yanıltan kaolin kuşları da yanıltmış olabilir mi? bilememiyorum.

Taş armutlarını ise her yıl eşek arılarına kaptırıyorum. Tam erimeden delik deşik ediyorlar.

Kaolin eşek arılarına etkili olursa ya da bir az eşek arısı zararlısını azaltırsa hemen incirlerde de kullanacağım. Asma da da...

Size söylemeyi unutmuşum, Ege Tropikal Tufan Bey' in enzimleri kıymetlidir.
Ben iki yudum için iki saat enzimden bahsetmiştim.

Size ve ileti yazan tüm dostlarıma,
sevgiler,
saygılar.

Halil Önen Çevrimdışı   Başa Dön