View Single Post
Eski 11-01-2007, 08:54   #20
tourkana
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
geçenlerde Air layering konu başlığında Köklendirme Tozu yerine naftalin kullanılabileceği yazılmış,şimdi benim 2 senedir yetiştirdiğim bir Acer Palmatum ağacım olsa ,buna naftalin+torfla air layering uygulasam ve naftalin sakıncalıysa o çok değer verdiğimiz ağaca yazık olmaz mı?
Köklendirme tozunu da İBa ile karıştırıyoruz çoğu zaman,ayrıca İBA formülü de zor ,kendisi de çok pahalı...
Aşı macunu için sitemizde tarifler var ama ben o tür konularda beceriksizim , budadığım yere yalan yanlış bir macun sürersem ağaç enfeksiyon kaparsa ,yine çok değer verdiğimiz bir ağaca yazık olmaz mı?
sonuçta aynı şeyi söylüyoruz ,hepimiz agaca değer veriyoruz...ama tecrübe edilmiş ya orijinal ya da orjinale yakın alet edavat kullanılmalı bence...bu yönde de ya üretim ya da ithalat yönünde girişim bekliyorum..
mesela ben hala bonsai makası ve tel bekliyorum,arkadaşım Amerika'dan 2 ay sonra gelecek,bu tarihe kadar hiç bir işlem yapmayacağım..
not: şu kil toprağını merak ettim...nasıl temin edebiliriz sayın AcerPalmatum..?

tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön