View Single Post
Eski 10-01-2007, 10:45   #27
Sebahattin
Ağaç Dostu
 
Sebahattin's Avatar
 
Giriş Tarihi: 26-04-2006
Şehir: Türkiye
Mesajlar: 365
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sevkettahanci Mesajı Göster
Arkadaşlar selamlar!
önceliğiniz dikim zamanınından çok dikeceğiniz çeşitler önem arzediyor. Ancak dikim dönemi olarak Mart ayını bekleyebilirsiniz. Vejetasyon (Uyanma) başlamadan dikimi işlemi bitmelidir. Sağlıklı ismine doğru fidanlarla bahçenizi kurabilirsiniz. Dikeceğiniz çeşitler geç yapraklanan çeşitler olmalıdır.” Şeklinde cevaplandırmış idi.
Sevket Tahancı sorular çok içiçe geçmiş ve metinin her yerinden farklı cevaplar verilebilecek sorular çıkıyor! ****** sorularınız son derece yerinde , bunu belirtmeliyim. Sorularınız parçalar halinde yanıtlamaya çalışacağım. Siz de daha sonra sorularınızı maddeler halinde yazmaya gayret ederseniz daha iyi olur....
Sırayla alıntıladığımız kısımdaki konulara açıklık getirelim.
İsmail Bey'in çeşit tercihi konusundaki uyarısı ya da tavsiyesi son derece önemli ve yerindedir. Meyvecilikte yanlış çeşitle bahçe kurmanın sonuçları çok ağır olabilir. Tabi ki bu durum sadece cevize özgü bir durum değil tüm meyveler için geçerli. Sebebine gelince yanlış tercih yaptığınızı farketmeniz meyve verme dönemine (ağacın 4-12 yaşlarına kadar) sarkabilir. Bu dönemde yanlışın farkına varıldığında ise geri dönmesi, düzeltilmesi zor bir noktada olunacaktır.

-Onun için baştan literatürü ya da mevcut kaynakları iyice araştırıp ceviz çeşitlerinin neler olduğunu öğrenmeniz gerekir. Türkiye'de yerli ceviz çeşitleri hangisidir, dünya da hangi çeşitler yetiştirilmektedir, bunların özellikleri nelerdir, hangilerini nereden ve nasıl temin edebilirim sorularının cevabımnı araştırmalısınız.
-Yaşadığınız sıkıntılar sadece size özgü sıkıntılar değildir. Bahçe kurmuş ya da kuran kişilerin yaşadığı ya da yaşayacağı sıkıntılardır. Bunun temel nedenlerinden biri Türkiye'de bulunan yerli ceviz çeşitlerinin meyve özellikleri haricinde diğer özelliklerinin tam anlamı ile belirlenmemiş olmasındandır. Ayrıca hangi ceviz çeşidinin hangi bölgelere uyum sağladığının belirlenmesi için gereken adaptasyon çalışmaları henüz tamamlanmamış ya da yapılmamıştır.

-Yerli çeşitlerin verim ve yapraklanma (uyanma) tarihi özellikleri tam olarak belirlenmemiştir. Ama çalışmalar devam etmektedir. Yabancı çeşitler için verim düzeylerine ve yapraklanma tarihlerine ait bilgiler tanımlıdır. (İlerleyen zamanlarda çeşitler ile ilgili bilgiler vereceğimi belirtmek isterim, ama bunu İsmail Bey'de yaparsa buyursun daha isabetli olur ve beni de zahmetten kurtarmış olur )
-Bahçe kurarken tercih edeceğiniz çeşitlerin verim düzeyleri bahçenin verimi yani yaptığınız yatırımın geri dönüşü açısından oldukça kritik bir öneme sahiptir. Dikeceğiniz çeşidin verimli bir çeşit olması gerekir ki tatminkar bir gelir elde edesiniz.

-Verimli bir çeşit aynı zamanda yetiştiriciliğin yapıldığı yerin iklim risklerinden, hastalık ve zararlılardan en alt düzeyde etkilenmelidir. Yani; Ülkemiz için en önemli iklim risklerinden biri ilkbahar geç donlarıdır. İlkbaharda ceviz ağaçları uyandıktan sonra maruz kalacakları sıfırın hemen altındaki sıcaklıklarda çiçeklerinde zararlanma görülür ve o yılın verimini büyük ölçüde kaybedilir(-0,2 C derecede 1-2 saat zararlanma için kafidir). Bu yüzden dikeceğiniz çeşidin yörenizde görülen ilkbahargeç donlarından sonra uyanması tavsiye edilir. çeşidin geç yapraklanması ilkbahar geç donlarından kaçış imkanı sağladığı için oldukça önemlidir.


Devam edecek....

Sebahattin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön