View Single Post
Eski 08-06-2010, 14:04   #7
PlentyPlant
Ağaç Dostu

PlentyPlant's Avatar

Giriş Tarihi: 10-05-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ayse_afyonlu Mesajı Göster
bu türden bende cumartesi günü aldım. saksı bir yoğurt kovası büyüklüğünde çiçek açmak üzereler. ben yeniyim resmini koyamıyorum. merak ettiğim şey: saksıyı kaplamış hiç yavrusu yok ama sularken sanırım yapraklarına su deydiği için alt yaprakları kurumuş onları temizledim çiçek açması durduktan sonra saksısını değiştirsem olurmu acaba zarar vermekte istemiyorum. bilen birinden yardım istiyorum.
Alt yapraklarını kaybetmeleri, bu türler için doğal. Alttaki ölen yaprakların üstüste birikip mantara yakalanmasını önlemek için iki şeye dikkat etmenizi öneririm: Birincisi, hava sirkülasyonunun olduğu ve belli zamanlarda güneş alan bir yerde tutmanız. İkincisi, toprağın hiç değilse üst tabakasının iri dere kumu veya 1-3 mm büyüklüğünde lava (sünger taşı) kaplı olması... Böylece, alt yapraklarla temas eden bölüm suyu hızla aşağıya aktaracak ve üst yüzeyi kuru tutacaktır.
Saksı değişikliğini ise (hastalık gibi bir etken yoksa) bahara girerken yapmanızı öneririm.
NOT: Bu arada, böyle güzel bir türe yer açtığınız için teşekkür ederim Sayın Kırlangıç.

PlentyPlant Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön