View Single Post
Eski 08-01-2007, 23:38   #28
Mine Pakkaner
agaclar.net
 
Mine Pakkaner's Avatar
 
Giriş Tarihi: 06-01-2006
Şehir: İzmir
Mesajlar: 10,732
Paulownia Yetiştiriciliği


Paulownia Yetiştiriciliği


AĞAÇ HAKKINDA

Paulownia (pwl) anavatanı Çin olan çok hızlı büyüyen ilk dikim yılında 5-6m boya ulaşabilen geniş yapraklı bir ağaç türüdür.Pwl hızlı gelişmesinin yanı sıra kerestesinin değerli ve kullanım alanının geniş olması sebebiyle gelişmiş ülkelerde büyük ilgi görmektedir.Bilinen 9 çeşit pwl türü arasında P.Elongata,P.Tomentosa ve P.Fortunei ülkemiz koşullarına uyum sağlamaktadır.
Elongata ve Tomentosa 28 C , +50 C sıcaklık dilimlerinde ve 0-2000m rakımlarında yetişebilmektedir.

TOPRAK İSTEĞİ


Paulownia 'nin adaptasyon kabiliyeti çok yüksek olduğundan ciddi bir toprak seçiciliği yoktur.Yetişebileceği pH aralığı 5-8.5 , optimum pH 5.5-7.5'dir.Max tuzluluk 1000ppm.dir.Kaba yapılı topraklarda , hafif ve orta killi topraklarda rahatlıkla yetişir.
Paulownia suyu seven bir bitki olmasına karşın yüksek taban suyu istemez.Taban suyu toprak yüzeyinden 1-1.5m aşağıda olmalıdır.
Ağır killi veya kireçli topraklarda aşırı maliyet getirmeyecek gübreleme programları ile iyi bir yetiştiricilik yapmak mümkündür.

İKLİM İSTEĞİ

Paulownia 0-2000m rakım ve �28 C , +50 C sıcaklık dilimleri arasında yetiştirilebilir.Isı ve ışık ihtiyacı yüksektir.Serin bölgelerde Pwl nispeten yavaş yetişmekte fakat sıcak bölgelere oranla daha kaliteli kereste vermektedir.
Paulownia direk güneş ışığı alan yerlere dikilmelidir.Yağış miktarının düşük olduğu bölgelerde sulama şarttır.
Paulownia yetiştirmek için kavak baz alınabilir.Kavak yetiştiriciliği yapılan tüm bölgelerde Paulownia yetiştirilebilir.

SULAMA

İlkbahar ve yaz dikimlerinde bölge ve toprak özelliklerine göre haftada 2-3 kez sulama yapılmalıdır.Su ihtiyacı toprak özelliklerine göre farklılık gösterecektir.
Bitkinin su ihtiyacını tespit etmenin en pratik yolu toprak muayenesidir.Toprak tavını kaybetmeye yakın plantasyonlar sulanmalıdır.
Paulownia bol su istemesine karşın kök bölgesinde devamlı aşırı miktarda su istemez.Gereğinden fazla sulandığında özellikle fide dikimi yapılmışsa fidelerde çürümeden dolayı kayıplar olacaktır.
Bitkilerin büyümesiyle sulama araları açılacak 15 günde 1 e kadar düşecektir.

DİKİM MEVSİMİ VE DİKİM ARALIKLARI

Ülkemizin çoğu bölgesinde Mart sonundan Kasım başına kadar dikim yapılabildiği gibi kış dikimi de uygulanabilir.
Mevsim farklılıklarına göre dikimde kullanılan materyal değişiklik gösterir.İlkbahar-yaz ve erken sonbaharda 10-15 cm boyunda fideler kullanılabilir.

Kış aylarında ise kök sistemi gelişmiş fidanlar kullanılmalıdır.Bu fidanların gövdelerinin odunlaşmış olmalarına dikkat edilmelidir , böylelikle olumsuz kış koşullarına daha kolay direnç gösterirler.Kış dikiminde durgunluğa girmiş (dormansi) yapraklarını dökmüş fidanlar kullanılabilir.

Sonbahar ve kış mevsiminde yapılan dikimlerden sonra ilkbaharda fidanlar toprak yüzeyinden kesilmelidir.Bu işlem rakımı yüksek bölgeler içinde ilkbahar ve yaz dikimi yapılsa dahi rutin uygulamadır.

Dikim aralıkları 4x4m olarak tavsiye edilmektedir.Buradaki avantaj hem ağaç taçları birbirine girmeyecek hemde toprak işleme kolay olacaktır.Bunun yanında dikim aralıkları arttırılarak kombine tarım yapma olanağı yaratılabilir.

KOMBİNE TARIM

Paulownia, pamuk,mısır,soya,patates ve sebzelerle birlikte yetiştirilebilir. Kombine tarım yapılacaksa dikim aralıkları buna göre ayarlanmalıdır. 6x10m, 6x15m, 5x20m gibi.

Avantajları;

· Birlikte yetiştirildiği bitkilerde %20 ye yakın verim artışı sağlar.
· Sulama suyunun sebep olduğu tuzlanmayı engeller.
· Sonbaharda dökülen yapraklarıyla toprak profilinden aldığı bitki besin maddelerini birlikte ekildiği maddelerin kullanımına sunar. Gübreleme yapar.

KERESTE ÖZELLİKLERİ

Soluk sarı bal görünümünde, kokusuz,pürüzsüz ve budaksızdır. m³/kg'a yüksek miktarda kereste çıkar. Düşük çekme (0.27-0.37),kırılma,deforme olmama ve 400 C de yanma ısısı gibi özellikleri vardır. Selüloz oranı ise %46-49 arasında değişir.

1-Çok iyi ısı yalıtım malzemesidir. Termal iletkenliği 0,0063-0.086 kcal m-1
hr-1 sıcaklık iletkenliği 0.000561-0.000631 m-2 hr -2 değerleriyle bilinen 40 tür içerisinde en yüksek sıcaklık yalıtım verilerine sahiptir.

2- Diğer keresteler içerisinde dönmeye,çatlamaya ve deformasyona karşı en dayanıklısıdır. İşlemesi çok kolaydır. Çapak,kıymık vs. yapmaya müsait değildir.

3- Paulownia kerestesi çürümeye karşı dirençlidir ve aynı zamanda zararlılara karşı dirençlidir. Bu kereste ile yapılmış 100 yıllık evler daha ayakta durmaktadır. Szechuan vilayeti orman araştırma enstitüsü, Hong Ya orman çiftliğinde bir çok ağacı çürümeye bırakmış ve 16 yıl sonra Paulownia haricindekilerin tamamen çürüdüğü Paulownianında sadece yüzeyden 1cm derinde çürümenin başladığını rapor etmiştir.

4-Paulownia çok iyi bir şekilde dilimlenebilir ve soyulabilir. Bu kaplama ve kontroplak üretimine elverişli bir malzeme olduğunu gösterir. Zımparalanmış yüzeyi viskozitesi doğru yapışkanla 0.25 mm ye kadar inceltilebilir.

5-Dünyanın üzerine yazı yazılabilen en iyi kerestesi olduğu olduğu için Japonya'da kartvizit yapımında kullanılmaktadır.

6-Kerestesi tatsız ve kokusuz olduğundan her türlü yiyecek malzemesinin yanında kullanılabilir. (örneğin Dondurma çubuğu,ambalaj)

7-Kerestesi bel vermediği ve bükülmediği için 2 yaşındaki Paulownialar Çin de çatı makası olarak kullanılmaktadır. Aynı çaptaki iğne yapraklı kerestelerden daha iyi performans gösterirler.

8-Yoğunluğu 260-330 kg/m³ (%15 rutubetli) arasında değişir. Diğer sert ağaç türlerinden daha hafiftir. (Çam 450/m³,Okaliptüs 800 kg/m³) ambalaj sanayi için bir avantaj yaratır.

9- Hafifliği ve yüksek rezonans kabiliyeti sayesinde müzik aletleri yapımında kullanılır.

10- Birinci sınıf beyaz kağıt hamuru üretiminde kullanılır.

11- 2-3 senelik Paulownia ağacından kalem ve cetvel üretilebilir. Avantajı hafif ve sert oluşudur.

12- 1-2 senelik Paulownia ağacından aktif karbon sanayinde yararlanılır.

KULLANIM ALANLARI

BAL

Nisan,Mayıs ve Haziran aylarında Paulownia çok miktarda çiçek üretir. Bu ağaçtan alınan bal, açık renkli renk olup özel bir aroması vardır, yüksek miktarda üretilir ve ticari karışımlar için ideal bileşim olarak kullanılır.

HAYVAN YEMİ

Paulownia'lar çok geniş ve yüksek hacimde yaprak üretirler. Çinde bu yapraklar kurutulduktan sonra kıyılır ve silolarda saklanır. Koyun, keçi,tavşan,sığır, ve domuz besini olarak kullanılır. Kuru yaprakların besin değeri yağ,şeker ve protein açısından zengin olup ağırlıkları oranında tahıl ile aynı değere sahiptirler.

GÜBRE

Paulownia kök sistemi toprağın çok derinlerine giderek,fidanlıktaki diğer ürünlerin ulaşamayacağı rutubet besin maddelerini alır. İşte bu derin toprak tabakalarından alınan besinler ve rutubet,sonbaharda dökülen yapraklar, oluşan zengin örtü ile gübreyi oluşturur. Paulownia yaprakları zengin nitrojen (Azot) içermektedir ve rutubetli ortamlarda hemen dekompoze olarak gübre haline geçerler. Sürülen toprak, bu gübre ile karışarak toprağın verimliliğini artırır.

RÜZGAR PERDESİ

Paulownia büyük yaprakları sayesinde geniş bir alan kaplar. Bu nedenle özellikle deniz kenarında devamlı rüzgara açık konutların korunmasında kullanılabilir. Şekil verilmesi son derece kolay olan ağaçlarla;rüzgarın yön ve şiddeti dikkate alınarak rüzgarkıran perdeler tesis edilebilir.

HAVA KİRLİLİĞİ


Paulownia ağacının yaprakları toz duman ve hava kirliliğini emerek temizler. 1 hektar paulownia yılda 6 kg atmosferik kükürt emme kabiliyetine sahiptir. Tesis edildiği kentlerde %80 oranında hava kirliliğini azalttığı gözlemlenmiştir.

EREZYON VE ENERJİ


Paulownia derin kök sistemi sayesinde toprağı tutar ve neticede heyalanı önler. Yine geniş yaprakları ile rüzgar ve damla tesirinden toprağı korur.
Birçok gelişmiş ülke ısınmak için oduna dönmeye başlıyor. Bu ülkelerde evlere ısı verimi yüksek sobalar kuruluyor. Ayrıca paulownia nın A.B.D.'de bazı enerji santrallerinin etrafına enerji ormanı amaçlı dikildiği biliniyor.


1.Toprağın Seçimi :

Paulownia su geçiren, kumlu, az killi, bitkisel toprağı sever.Paulownia ideal olarak -28, +50 C�lık ısı diliminde yetişir.Isıda meydana gelebilecek %20 lik farklar bitkiyi fazla etkilemez.Toprağın sert olduğu yerlerde takribi 1 metre çapındaki derinlikte açılacak bir çukur bol kumlu toprakla doldurulursa yetiştirme için en uygun ortam yakalanmış olur.

2.Zamanlamayı Göz Önünde Bulundurma :

Türkiye'nin çoğu yerinde ekimler Nisan'ın 1 inden, Ekim' in ortalarına kadar yapılabilir.

3.Yerin Seçimi :

Paulownia ağacı güneşi sever.Bu nedenle Paulownia� nın gün boyu güneş alan yerde yetiştirilmesi en iyisidir.Paulownia ağacı derin köklere sahiptir, diğer ağaçlar gibi köklerini etrafa dağıtmaz.

4.Toprağın Hazırlanması ve Dikim :

Fideyi hiçbir zaman gövdesinden taşımayın, sadece köklerinden taşıyınız.Dikimde gövdeye zarar vermeyiniz.


. Köklerinin iki katı genişliğinde ve kabıyla aynı derinlikte bir çukur kazın.
.Çukurun duvarlarını kabartın, böylelikle kökler toprağa kolaylıkla nüfus edebilir.
. Fideyi kabından çıkartın, köklerin toprağını kaybetmemesini sağlayın.Fide gövdesi kapta ne kadar topraktaysa ekildiğinde de o kadar olmalıdır.
. Sulayın ! Sulama toprağın yerine oturmasını sağlayacak ve içerisindeki havayı yok edecektir.Fide suyu emdikçe yerine oturacaktır.
. Eğer fidenin gövdesinde küçük filizler varsa onlar keskin bir bıçak yardımıyla kesilmelidir. Yoksa bunlar ağaç büyürken ağaca zarar
verebilir.


Paulownia'nızın Filizlenmesi :

Paulownia
'yı ilk ektiğinizde gübre kullanmanız önerilmez.Dikimden yaklaşık 1 ay sonra 100 gr. azotlu gübre kullanılmalıdır.

SULAMA:


Sulama özellikle ilk 8-12 haftada önemlidir.Ağaçlar her hafta 2 **** 3 kere sulanmalıdır( İlk iki yıl içinde ).Gelişmiş ağaçların su ihtiyacı azdır.

İLKBAHAR DİKİMİ:

Son dondan sonra yani toprak sıcaklığının 16-18 C
'ye ulaştığı zaman dikime başlanabilir.İlkbaharda dikilen Paulownia fideleri, Sonbahara kadar 6-7 m. yüksekliğe ulaşacaktır.İlkbahar dikiminde taze fidelerin kullanılması gerekir.Eğer geçmiş yılın fideleri kullanılıyorsa, fide toprağa verildikten sonra toprak yüzeyinden kesilmelidir.Kesilen fide yeni ve taze filizler verecektir.Bu filizlerden en sağlam ve sağlıklı olanı bırakılıp, diğerleri kesilmelidir.

SOBAHAR DİKİMİ:

Sonbahar dikiminde kök sistemi gelişmiş, gövdesi odunlaşmış fideler kullanılmalıdır.Dikimden sonra fideler durgunluğa girecek ve yapraklarını dökecektir.Fakat kök gelişmesi devam edecektir.Bu dikilen fideler baharla birlikte uyanmaya başladığında toprak seviyesinden kesilmeli ve yeni taze filizler elde edilmelidir.Kesilen yere sulandırılmış kireç sürünüz.Aşı macunu kullanmayınız.

KIŞ DİKİMİ:

Kış dikiminde odun dokusu gelişmiş, durgunluğa girmiş( yapraklarını dökmüş ) fide kullanılmalıdır.Bu fidelerde her ne kadar toprak üstü aksamda bir hareket yoksa da kök gelişmeye devam etmektedir.Bu fidelerde sonbahar dikiminde olduğu gibi baharla birlikte uyanmaya başladığında toprak seviyesine yakın bir yerden kesilmelidir.

GÜNEŞLENME:

Büyümek için bol güneşe ihtiyaç duyar.Paulownia rahat güneş alabileceği yerlere dikilmelidir.

SULAMA:

Paulownia suyu seven bir ağaçtır fakat tercih ettiği, kök bölgesindeki hareketli sudur.Özellikle dikimde taze fide kullanılmışsa çürümeye sebep olacağından aşırı sulamadan kaçınılmalıdır.Sıcak bölgelerde fidelerinizi diktikten sonra iki-üç gün ara ile sulayın.Su ihtiyacını belirlemenin en pratik yolu toprak muayenesidir.Toprağınızı kontrol edin, toprak tavını kaçırmaya yakın sulama yapın.Bitkiniz büyüdükçe sulama aralıklarını açabilirsiniz.
Yeterli yaz yağmuru alan bölgelerde paulownianızın tuttuğundan emin olduktan sonra sulamayı kesebilirsiniz.Fakat yine de toprak muayenesi ile su ihtiyacı kontrolünü ihmal etmeyin, gerekiyorsa sulayın.

OT MÜCADELESİ:

Dikimden önce ve dikimden sonra mutlaka yabancı otla mücadele ediniz.Eğer arazinizi herhangi bir zirai alet (gobli, çapa motoru, freze) ile işleyerek yabancı ot mücadelesi yaparsanız, toprağı yumuşatacağınız için fidanlarınızdan daha iyi bir performans alırsınız.Bitkinizin gövdesi gelişip odunlaştıktan sonra herbisit kullanabilirsiniz.

BUDAMA:

Bitkinizde ana gövde ile yapraklar arasından filizler çıkacaktır.Bu filizleri keskin bir bıçak ile büyümelerine fırsat vermeden kesin.Böylece düzgün ve budaksız bir gövde elde edeceksiniz.Eğer bir sonraki yıl fidanlar dipten kesilecekse en alttan birkaç sırayı budadıktan sonra budamaya son veriniz.

ANA GÖVDE ÜZERİNDEKİ YAPRAKLARI KESİNLİKLE KESMEYİN VE KOPARTMAYIN! KOPAN HER YAPRAK PAULOWNİANIZIN BÜYÜMESİNİ BİR HAFTA GERİLETECEKTİR.

Filizleri alarak yaptığınız budamaya ağaçlarınız 4-8 m. (bölgeye göre değişir), boya ulaşıncaya kadar devam edin.Bu süre ilkbahardan bitkiniz durgunluğa girinceye kadar geçecek süredir.

GÜBRELEME:

Dikimden bir ay sonra başlayarak ayda bir kez düzenli olarak azotlu gübre kullanın (Bölgenize göre amonyum sülfat veya amonyum nitrat tercih edebilirsiniz).Bu uygulama bitkinizin gelişimini hızlandıracaktır.100 gr. azotlu gübre ile başlayarak(bitki büyüdükçe arttırarak), 250 gr. kadar çıkartabilirsiniz.Bunun size getireceği gübre maliyeti bitkinin aktif olduğu ilkbahar-yaz sezonu boyunca ağaç başına 750-800 gramdır.Bu da diğer zirai ürünlerin gübre ihtiyaçları ile karşılaştırıldığında son derece düşük bir maliyettir.Bulabildiğiniz sürece yanmış hayvan gübresi kullanmaktan çekinmeyin.Kil oranı yüksek, ağır topraklarda hayvan gübresi ile birlikte yüksek aktiviteli organik gübre ve AGRO 1200 kullanınız.Bitkinin gelişimi ciddi olarak artacaktır.Gübre bayilerinden sağlayacağınız yüksek aktiviteli organik gübrelerin kullanım miktarları azotlu gübrelerinki ile aynıdır.Bu gübrelerin herhangi bir yakıcılığı olmadığından kullanım miktarını arttırabilir ve gübreleri dikim esnasında kullanabilirsiniz.Gübrelemede münavebe uygulayabilirsiniz:

1.Gübreleme A.S
2.Gübreleme ( 20-20-20 )
3.Gübreleme A.S
4.Gübreleme ( 20-20-20 ) gibi.


Bununla birlikte yapraktan mineral madde uygulayabilirsiniz.Bu işlemler maliyeti arttıracak fakat ağacınızın çabuk gelişmesini ve kereste kalitesini yükseltecektir.


Performans göstermeyen, büyümeyen ağaçlarınızı dikimden sonraki ilk kıştan çıkıp, ilkbahara girişte bitki uyanmaya başladığında toprak yüzeyinden kesiniz.Böylece kış boyunca gelişmiş olan kök sistemi üzerinden yeni ve taze filizler alarak yetiştirme şansınız olacaktır.Kestiğiniz yere sulandırılmış kireç sürünüz.

BU İŞLEM RAKIMI YÜKSEK VE KIŞI SERT GEÇEN BÖLGELER İÇİN, GEÇ YAPILMIŞ DİKİMLER İÇİN RUTİN UYGULAMADIR.


TOPRAK İŞLEME:

Sonbaharda ot mücadelesini yaptıktan sonra Paulownia fidanlarınızın arasını kültivatör ile derince sürünüz.Bu işlem kök sisteminin kış boyunca sağlıklı bir şekilde gelişmesini sağlayacaktır.

İLAÇLAMA:

Paulownia genellikle ilaçlama ihtiyacı göstermez fakat fide dikiminde tırtıllar **** yaprak bitleri sorun olabilir.


Kaynak

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön