View Single Post
Eski 31-05-2010, 17:08   #20
Halil Önen
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Sn. Komkarbey

böyle bir sayfa açtığınız için teşekkürler. Gübreleme tahlil sonuçları ile veriliyor olsada burada değişik, alternetif öneriler verilmesi ufkumuzu genişletebilir.

30/04/2010 tarihinde Menemen Araştırma Enstitüsinü Müdürlüğümde yaptırdığım toprak analizi raporu sonuçları şöyledir.

0 ile 30 cm. den alınan numunede;
doymuşluk; % 58,
30 ile 60 cmden alınan numunde
doymuşluk; % 60 ( bu oranların anlamını bilmiyorum, sormayı unuttum.)

0 ile 30 cm.de;
toprak tuzu; 0,063 (normal)
30 ile 60 cm de; 0,074

Yani tuzluluk sorunu yok.

0 ile 30 cm de;
ph ; 7.19
30 ile 60 cm de;
ph ;7.35
(6.5 ile 8.0 arası normalmiş zeytin için !!!!)

0 ile 30 cm. de
Kireç ; % 0.4 (az kireçli)
(bir meyve fidanı kurumuştu, kurt kesmişti kök kabuğunu. Kireç atmıştım. O fidan diğerlerine göre çok hızlı gelişti. Demek bundanmış) )
30 ile 60 cm de;
Kireç; 1.2 ( bu bölgede ise kireçli çıktı.)

Potasyum;

0 ile 30 cm de; 115,9 kg/da,
30 ile 60 cm de; 102,3 kg.da,

Yani potasyum pik yapmış durumda. Oldukca yüksek.

Halbuki zeytin yapraklarının ucunda yanmış gibi yarıya kadar kavrulma şeklinde kızarmalar olmuş bunu da potasyum eksikliğine bağlamıştım.

Bunun içinde de ısırgan otu+ ema+pekmez karışımı kullanmaya
başlamıştım.

Ancak burada da ilginç bir durum daha ortaya çıkıyordu;

Eğer zeytin dikeceksen, her zeytin çukuruna 850 gr. TPS ( %42_44 P2 05) ve 150 gr. Potasyum Sülfat öneriliyordu.

Nasıl oluyorda potasyum olarak zengin bir toprağa, potasyumlu gübreler önerilir dedim;

ismini bilmediğim bir bayan mühendis ve Zıraat Yüksek Mühendisi Nejat Özden,

''eğer yeni fidan dikeçekseniz toprağınız potasyum dan zengin olsa bile, potasyum gübresi kullanılır, çünkü büyüme sırasında zeytin fidanı çok hızlı potasyum tüketir'' dediler.

Organik Madde;

0 ile 30 cm de; 1,2
30 ile 60 cm de;1,4

Organik madde 4 ile 5 dolayında olması gerekirmiş. Ne kadar düşük. Halbuki bu tarlada yıllardır kuru tarım yapılmış ve arpa, buğday dikilmişti.

Toprağın organik maddesi nasıl arttılır, dostların yardımı gerekiyor.

Fosfor;

0 ile 30 cm de; 2,1
30 ile 60 cm de; 0,3

Al işte, + 40 dolaylarında olması gerekirmiş topraktaki fosfor. Yoksa ben mi yanlış öğrendim.

Komkarbey' in açtığı konuya bunları yazmamın sebebi de bu. Onunda toprağı fosfor yönünden fakir.

Ve Sn. Doğasever' in deniz ürünleri önermesi _balık unu ile sınırlı kalmış_ ve kemik tozu (unu) topraktaki fosforu zenginleştiriyor, deniyor;

ancak bitkinin fosforu bünyesine nasıl aldığı ve zamanlaması, uygulama biçimleride önemli olmalı. Bu konu da da bilgi ve teçrübeye ihtiyaç var.

Kısacası;

0 ile 30cm. arası alınan toprak için,

'' killi tın bünyeli (biraz ağır), tuzluluk sorunu olmayan, nötür karakterli, az kireçli, ve organil madde içeriği düşük düzeydedir. Toprağın bitkiye yarayişlı fosfor içeriği çok düşük, bitkiye yarayışlı potasyum içeriği ise yüksek seviyededir''.

30 ile 60cm. arası alınan toprak için ise;

'' killi tın bünyeli, tuzluluk problemi olmaya, nötür karakterli, kireçli ve organik madde içeriği düşük düzeydedir. Toprağın bitkiye yarayışlı fosfor içeriği düşük, yarayışlı potasyum içeriği ise yüksek seviyededir'' deniyor.

Gübre önerisi ise,

her dikim cukuruna _80 carpı 80 boyutları olmalı_ 15_20 kg. yanmış çiftlik gübresi, TPS (%42_44 P2 05) ve 150 gr. Potasyum sülfak (%48_52 K2O) belirtildiği şekilde fidan çukuruna uygulanmalıdır. deniyor.

(kekikli bahçenin toprak tahlili bu...)

Saygılar

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön