View Single Post
Eski 28-05-2010, 22:02   #1
Amunra
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-05-2010
Akvaryuma bağlı Topraksız tarım düşüncesi(aquaponic sistem)

Merhabalar, elimde yaklaşık 500 lt akvaryum var ve ben bu sisteme topraksız tarım eklemek istiyorum. Çünkü;
1) Bitkiler sürekli olarak nitrat vb. akvaryumda bulunan maddeleri elde etme imkanı kazanmış olacaklar.
2) Bitkiler özellikle nitrat tüketmeleri sonucu balıklarım için zararlı olan nitratın sudan uzaklaştırılması sağlanmış olacak ve balıklar daha rahat edecekler.
Aslında sizlere aklımdaki sistemi anlatmak istiyorum. Akvaryumun içindeki kafa motoruyla su içinde elyaf olan( şu büyük boruyu küçük boruya adapte eden ara malzeme varya) onun için basacağım. Kaba pislikler bu elyaf aracılığıyla süzülecek ve, o ara malzemeyide küçük boruya bağlayacağım. Ve üzerine delikler açarak, bitkileri yerleştireceğim. ve su tekrar akvaryuma dökülecek.

Benim aklıma gelen çilek bitkisi oldu ama, çilek bitkisinin kökleri çok büyüyüpte boruyu tıkama ihtimali var mı acaba?
Ve sizce bu sistemin çalışabilirliği ne kadar olabilir? Aklıma yattı aslında ama tek aklıma takılan sorun çileğin köklerinin ince boru kullanmamdan dolayı boruyu tıkayıp su akışını kesme riski.

Amunra Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön