View Single Post
Eski 07-01-2007, 20:31   #5
Mine Pakkaner
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bitkiseli Mesajı Göster
http://www.agaclar.net/forum/showthr...ighlight=yucca arkadaşlar Mine hanımın bu linke eklediği yucca nın aynısını babam cami önünde günlerce soğuk altında görünce dayanamamış alıp dükkana koymuş ama bi hayli soğuk yemiş,bende haline çok üzüldüm arabaya yüklediğim gibi soluğu evde aldım 1,5 metre boyunda dörtlü yucca ama hali çok kötü yani yarın üşümüş yapraklarını kestiğim zaman mutemelen elimde dört tane boy boy odun kalacak .
forumdan araştırdığım kadarıyla gövdeyi elimle yokladığımda bi yumuşaklık yok 15 gündür yağmur altında olmasına rağmen taş gibi maşaallah
odunların tepeside açık yani evdeki yucca mın tepesi siyah bişeyle kaplanmış ama bunda öyle birşey yok.forumda mumdan bahsediliyo ama anlamış değilim
bilgisi olan arkadaşlardan acil yardım istiyorum toprağının felanda değişmesi gerekiyor,ne tür toprak kullanmalıyım durumu içler acısı bi görseniz
neler yapmam gerekiyor acaba kurtulma umudu varmı
Öncelikle hemen şunu belirtyeim bu bitki bir yukka değil. Verdiğiniz linkte de daha önce belirttiğim gibi bu bir Dracaena Fragrans- Massangeana.

Öncelikle bozuk yaprakların hepsini temizleyin. Sonra saksı harçları başlığında verdiğim harç tarifine göre saksı toprağı hazırlayıp saksı değiştirin. Odunları tepesi kapalı görünüyor, yumuşaklık yoksa endişelenmeyin. (Odunların tepesi kapalı değilse aşı macunu ile kapatınız. Eğer bulamazsanız odun kömüürü tozu kaltılmış balmumu ile de kapayabilirsiniz.)

Yaprakların bozulanlarını temizleyince çok formsuz sürgünler ortaya çıkarsa kesip suya koyun çabuk köklenir, onları da saksının dibine dikerek toplu formda bir bitki elde edersiniz.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön