View Single Post
Eski 28-05-2010, 02:37   #13
sans43
Ağaçsever

sans43's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2008
sans43 / Agregatlı Topraksız Tarım Denemelerim

2010

Geçen sene yaptığım Topraksız Tarım çalışmalarıma bu sene de kaldığım yerden devam ediyorum.

Sistem aynı, yalnız ek olarak yirmi adet hıyar için torba ekledim. İçinde sadece cocopeat var. Sistemin kapasitesine göre 20 kök Domates, 10 kök biber ve 20 kökte hıyar dikeceğim.

Geçen sene edindiğim ecrübeye göre Topraksız tarımda başarılı olmak için üç faktör var.

1 - EC si düşük uygun su (şu anda kullandığım suyun EC si 0.4)
2 - Verim için kaliteli fide
3 - Yetiştirilecek ürünün cinsine göre besin eriyiği ve EC si

Fidelerim Fethiye'de topraksız tarımı profesyonelce yapan sayın akya'dan geldi. Kendisine teşekkür ederim.

Domates ve biberleri 11 Nisan Pazar günü hıyarları 15 Nisan Perşembe günü sisteme diktim. iki sistemde tek bir depodan damlama sulama ile otomatik sulanıyor. Günlük sulama periyodu (kafama göre) ilk 20 gün 08 - 10 - 12 14 - 16 -18 günler uzamaya başlayınca 7.30 - 10 - 13 - 16 - 19 olarak değiştirdim.

İlk 15 gün EC yi 1.7 ila 2 arasında tutrum. Daha sonra maksimum 2.5 ğa kadar çıkardım. EC ayarını besin kitlerindeki uygulama tarifesine göre örneğin 10 litreye 100 cc A, 100 cc B değil manuel ölçerek ayarladım. Fidelerim gözle görülür şekilde gelişip büyüdüler.

Şimdi dikimden sonra 45 günü biraz geçti. Hıyarlardan hasada başladım. Domateslerin koltuk alma işlemini düzenli olarak yaptım, 5. salkımdalar tepeleri tele yaklaştı. Herhalde 10 gün sonra tepe alma işlemi yapacağım.

Çalışmalarım ile ilgili fotoları tarih sırasına göre ekliyorum. Merak ettiğiniz sorularınız varsa seve seve yanıtlamağa çalışırım.

Eklenen Resimler

Düzenleyen sans43 : 28-05-2010 saat 10:02
sans43 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön