View Single Post
Eski 27-05-2010, 21:55   #64
efepar
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-05-2010
Kırmızı örümcekle mücadele

merhabalar! benim 2 aydır evimde baktığım saksı minyatür güllerimde, bazı forum üyelerince de daha önce şikayet edilen şu minik kırmızı örümcekler türedi. Kısa süre içinde yaprakları leke leke kurumaya başladılar. Yaprakların arkasında kırmızı örümcekleri seçebiliyordum. Ne yapabilirim diye araştırdım. Öğrendim ki bu örümcekler bildiğimiz ev akarıymış. Minyatür güller de bu minik böceklere çok hassas ve ev içinde kolaylıkla maruz kalabiliyorlar.

Tetranycus urticae ve Tetranycus cinnabarinus adlı iki akar türüymüş güllerimizin sağlığını bozan. Bu böcekler için özel ilaçlar var, ancak onlar işe yarıyor. Akarisit denen bu ilaçlardan bir tanesi Abamectin. Tabi bu ilacın kimyasal adı, farklı zirai ilaç firmaları tarafından preparatları satılıyor. Minyatür güllerime dün bu ilacı bir kez uyguladığımda hemen sonuç aldım. Bugün yaprakların altında örümcek ölülerini topladım. Örümcekler türedikçe de hep böyle ilaçlamak gerekecekmiş. Gül biti için kullanılan ilaçlar, bu örümceklerde işe yaramıyor maalesef, kendim denedim gördüm.

Düzenleyen efepar : 27-05-2010 saat 22:52
efepar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön