View Single Post
Eski 06-01-2007, 12:16   #133
Ali H. ALI
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Herkese selamlar, Acerpalmatum seninde, Bayramin guzel gecmistir [dag bayir dolstigin icin guzel gectigine karar verdim] Yeni yilinin da gonlundeki gibi olmasini dilerim. Ne guzel Bayram ve yilbasi tatilinde bos durmamissin, Tesbit ettigin agaclar guzel.

Once ilk resimdeki cam agacindan basliyalim, hangi tarza uygun oldugunu belirleyebilmek icin agaca dort bir tarafindan bakmak lazim, bu gorunen acidan sanirim kivrimli dik tarz uygun. Altaki kalin dali kesip anun uzerindeki kivrimin dis tarafinda olan dali ilk dal yapabilirsin, sonra saga dogru uzanan govdenin uzerindeki dallari tel sararak belki istedigin yerlere cevirebilirsin. Unutma agaci dogadan sokup aldiktan sonra bir iki yil uzerinde calisma yapmiyacaksin, ilk hedef agaci yasatma, sonra sekil verme.

Camlar genelde eski dal ve govdeleri uzerinde yeni surgunler vermiyorlar, belki dogadan daha iyi bir ortami bulunca zor yerlerinden de surgunler verebilir diye dusunuyorum [bahceden agac sokup bonsai yaptigim oldu da dogadan hic deneyimim yok ]

Dogadan sokecegin agacin kilcal koklerinin yuzeysel olmasi onemli, agacin kokleri derinlere iniyorsa kilcal kokleri de derinlerdedir. Bu durumda agaci iki asamada sokebilirsin, agacin govdesinin cevresindeki topragi kazip , govdenin koklere yakin yerlerinideki topragi alip gorunen koklerin uzerinde keskin temiz bir bicakla agac kabuklarini azacik kesip, evden goturecegin, guzel verimli bir topragi, oraya korsaniz, bir iki yil icerisinde bicakla kestiginiz yerlerden kilcal kokler cikabilir ve oyle olunca agacinizin tutma sansi yuselir. [diger yandan agac dogada oldugu icin baskasi gelip sokume hazirladiginiz agaci goturebilir de]

Ikinci cam agacina sanirim yapilacak fazla birsey yok senin de belirtigin gibi agacin dallari cok seyrek ve camlarda yapraklarini doken agaclar gibi olmuyor budandigi zaman eski dallar uzerinde yeni surgunler olusmuyor. Belki onu da celebi tarzi yapabilirsin.

Soktugun agac yabani zeytine benziyor, yoksa yaniliyormuyum?
sanirim onu cok govdeli bir tarz yapabilirsin iki govdeli [gelin kaynana] veya uc govdeli [baba, anne ve ogul] Agacin boyuna karar vedikten sonra govdeleri budayabilirsin

budadigin govdenin kesik yuzu agaca onden bakildigi zaman gorunmeycek bir sekilde agacin arkasinda olmasina dikkat et, agacin govdelerinin ic taraflarindaki dalciklari budamalisin . sonra bircok surgunler verecektir onlardan istediklerini secer digerlerini budarsin. bu yukarida yazdiklarim, agacin zeytin ise gecerlidir zeytin deyil de baska bir agacsa tekrar bana yazabilirsin.

Kolay gelsin ve yapacagin bonsailer hep istedigin gibi olsun.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön