View Single Post
Eski 15-05-2010, 19:33   #46
yarenimex
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yeşilyol74 Mesajı Göster
sayın yarenimex öncelikla sorayım tavaslımısınız.tavasın eski adı yarengümedirya ordan aklıma geldi.bende gojibery ektim bu sene tohumdan yetiştiriyorum.şu anda yaşadığım şehir soğuk henüz açık alana çıkarmadım.27 martta falan ekmiştim.camın önünde sabahtan öğlene kadar güneş alıyorlar.boyları 7_8 cme ulaştı.torfa ekmiştim.ilk bir ay çıktıktan sonra hiç besin takviyesi yapmadım.****** onlarda büyümediler.daha sonra npk yaprak gübresi verdim sonrada bir kere yosun gübresi verdim çok hızlı gelişim gösterdiler.sürekli yer değiştirmeyin.direk ışıktan zarar görmüyorlar.hatta ışığı çok seviyorlar.ısı ve ışık çok önemli.gece gündüz dalgalanmaları şimdilik çok fazla.birkaç tanesini dışarı saksılara şaşırttım onlarda fazla bir gelişim yok.birde şaşırtırken pet bardaktan olduğu gibi çıkartıp öylece oturtmaya dikkat ederseniz daha iyi sonuç alıyorsunuz.yani köklere zarar vermeden toprağı ile beraber.şimdilik kolay gelsin.bu arada bende aslen tavaslıyım.

Sayın Yeşilyol74, Deneyimlerinizi paylaştığınız ve iyi dilekleriniz için teşekkür ederim. Ben Çivrilliyim.Ama Tavaslı arkadaşlarım var.Üniversite yıllarında beraber aynı yurtta ve evde kaldık.Sayın Nariçi'nin ve sizin mesajlarınızdan anladığım bol su ve doğrudan Güneş ışığı ilk elde olmazsa olmazlardan.Ben ekerken yanmış ahır gübresi ve kum karışımına ekmiştim çimlendirme aşamasında. Üç dört yapraklı olunca da pet bardaklara şaşırtmak zorunda kaldım (Kazara torunum çimlendirme kabını devirdi de) sağ kalanları.O pet bardakları da dış ortama aldım.Şaşırtırken de gene yanmış ahır gübresi,kum ve biraz bahçe toprağı karışımı kullandım. O yüzden şimdilik besin açığı olacağını pek sanmıyorum. Bir süre daha bekleyip ilerleme sağlayamazsam B5A uygulamayı düşünüyorum.

yarenimex Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön