View Single Post
Eski 14-05-2010, 14:53   #28
Kedi Tırnağı
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-05-2010
Verdogue merhaba!

http://www.ezici.com.tr/depolama_alanlari.asp?kid=20

Atık yağların toplanmasıyla ilgili böyle bir firma mevcut. Siteyi incele lütfen. Google da aratırsan ilgili başka linkleri de bulabilirsin. Ankara' da da toplama yapıyorlarmış. Ayrıca belediyenizin web sitesinden de araştırırsanız bu toplama işini yapıp yapmadıklarını öğrenebilirsiniz. Mesela; Şişli ve Çekmeköy Belediyeleri bu konuda faal. Hatırladığım kadarıyla 5 itre olduğunda gelip kapınızdan alıyorlar, yani insanların üşenmesini gerektiren bir durum da yok( yanlış anlamayın sizin için söylemedim). Balkon ya da mutfağımızın atıl bir köşesinde pet bidonlarda bunu biriktirmek zor değil aslında. Ben de pek fazla kızartma yapmıyorum, sağlıksız olduğu için ama annemle aynı binada oturduğumuz için onu da tembihledim, yağları atmayıp bana veriyor. Aslında komşularımızı da bu konuda bilgilendirip, yaygınlaştırmamız gerekir. Şu an binada yeniyiz fakat samimi olduğum komşularımı bu konuya ikna etmeye çalışacağım. Evlerinde tutmak istemezlerse bu yağları, gerekirse kendime kabıma alacağım
Aslında diğer dönüşebilir atıklar için de komşuları ikna etmem gerekir. Sokağa bırakılmış her tür geri dönüştürülebilir( ki çöplerin büyük kısmını oluşturuyor bunlar) malzemeyi gördükçe içim cız ediyor. Bazen gidip çöpten toplayasım geliyor ama mahallenin delisi damgasını yemekten endişeliyim
Zaten bir erkek olarak bitkilerle fazla uğraştığım için anlama veremiyorlar. Maalesef toplumsal Cinsiyet denen kavram o kadar tuhafki, erkek ve kadınların yapabilecekleri, ilgilenebilecekleri her şey en basit konuya kadar ayrılmış durumda. Neyse ben bunları zaten umursayan birisi değilim
Sevgiler.

Kedi Tırnağı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön