View Single Post
Eski 12-05-2010, 12:07   #65
limon
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
3-4 gün önce mevsimlik fidelerine raslayınca kaçırmadım. 50 Krş. burada mevsimlikler. Bir kasası 20 TL. (45 adet) Mor renkteler, büyük saksılara diktim. Ama baştan itibaren yazıları okuyunca, her yazının kendi içinde bile çeliştiğini gördüm. Hatta aynı cümlede...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zenfree Mesajı Göster
Toprağı humuslu olmalı ve daima nemli tutulmalıdır. Lobelya güneşte ve hafif gölgede yetişebilir. Serinlikten hoşlanır. Aşırı güneş ve rüzgardan korunursa daha uzun ömürlü olur.
Zenfree de bir internet sitesinden alıntı yapmış. "Güneşte yetişir ama serinlikten hoşlanır." Nereden bulacağız şimdi serin güneşi?

Yarı gölgede az çiçeklenir yazıyor Ali Bey'in yazısında,
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ali H. ALI Mesajı Göster
gunesli yerleri sever, yari golge yerlerde de yetistirilebilir, yari golge yerlerde ciceklerini daha az acar
Sonra Mine Hanım,
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Çok zariftir. Çiçekleri 0.5-1 cm çapında. Erken bahar döneminde çok güzel açar. Soğuklara dayanıklıdır. Sıcaklar baş düşmanı. Kokulu değil. Lobelya diye anılıyor.
yazmış.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kaya_21 Mesajı Göster
Güneşi çok sever
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı Mesajı Göster
Aslında sıcak günleri de seviyorlar, yayladaki lobelyam hep güneşin altındaydı ama gece ile gündüz arasındaki ısı farkı oldukça anlamlı olur yaylada, 10-15 °C arası.

Suyu sevdiklerini görüyorum, bir süre susuz kaldıklarında yaprak ve çiçekleri pörsüyor.
Siz yine de yarı gölge bir alan seçin lobelyalarınız için.
yazında Adalet Hanım,
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi soztekin Mesajı Göster
Acaba bu konudan esinlenerek yazın toprağına buz kırıkları serpiştirilebilir mi?... Gündüz bitki şoka girer ama geceleri? Böylece yayladaki gece-gündüz sıcaklık farkını da elde etmiş oluruz.
Bir bitkilere buz ikramımız eksik kalmıştı.

Biz her konuda böyle yazıyorsak, yardımdan çok kafa karıştırıyoruzdur diye düşünmeden edemedim.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön