View Single Post
Eski 12-05-2010, 00:26   #27
yarenimex
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-03-2010
Geçen hafta yurtdışından bir tanıdığımın hediye olarak gönderdiği iki adet honeyberry fidem geldi. Ama tütün gibi kupkuru yapraklar ile.Izlanda'dakı yanardağ patlaması nedeniyle uçaklardaki ertelemeler veya iptaller nedeniyle gelmeleri 13 gün sürmüş.Canlı tek yaprak kalmamasına rağmen dallarının iyice kurumamış olduğunu gözönüne alarak umutsuzca da olsa hemen bahçeme doğrudan toprağa diktim ve dalları da Güneş'ten kurumasın diye gölgeleme yaptım.Topraklarını sürekli nemli tutmaya devam ettim ve hergün canlanma işaretleri aramak için kontrol ettim.Beni olağanüstü sevindiren muhteşem hayata dönüş bugün başladı.İlk yeniden yapraklanma belirtisini gördüm. Tekrar çiçeklenip bu yıl meyve verirler mi bilmiyorum ama, hem hediye olmaları hem de zor ele geçen bitkiler olmaları nedeniyle, vermeseler de o kadar önemli değil. Bu yıl olmazsa seneye olur diyorum. Belki çoğaltmayı denemek de kısmet olur inşallah.Canlanmasalardı o kadar üzülecektim ki.. Sevgili dostlar, bu deneyimden sonra canlı bitkileri dormant oldukları zamanlarda getirtmek en iyisi gibi geldi bana.

yarenimex Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön