View Single Post
Eski 11-05-2010, 22:16   #24
caturanga
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-05-2009
bitki temizliği
Sn.Necmi AKYOL
1.kültüre başlamadan 1 hafta önce bitkinizi uygun bir fungusit ile ilaçlayın.
2.ilk önce kullanacağınız kabini ve ekipmanları antibakteriyel ıslak mendiller ile temizleyin ve %70 alkolu bir püskürtücü yardımı ile kabinin her tarafına püskürtün.kullanacağınız pensetler(cımbız)i kabin içerisine %70 lik alkol olan ufak bir bardağa koyun
3.en az üç kavanoza su doldurup.(kapakları tam kapatmayın)düdüklü tencerede veya mikrodalgada sterilize edin.ve hemen steril kabininize ağzını tam kapatarak transfer edin.ve soğumaya bırakın.
4.gelişimi güzel üzerinde tahribat olmayan bir dal kesin
5.dal uzunsa 4-5 yaprak içerecek sekilde (%70 lik alkol ile temizlenmiş bir kesiciyle)kesin
6.2-3 dakika musluk suyunun altında yıkayın
7.yumuşak bir fırçanın üzerine sıvı deterjan döküp(ben pril kullanıyorum)dalın 3-4 dakika heryerini sabunlayın ve tekrar musluk suyu ile sabun kalmıyacak şekilde durulayın
8.Bir kavonoza % 10 çamaşır suyu(ben ace kullanıyorum) ihtiva eden çözelti hazırlayıp.dal parçalarını içine atın.10-15 dakika arada bir çalkalayarak bekletin
9.bitki parçalarını içeren kavanozu %70 lik alkol ile silin ve kabin içerisinde açın.
10 daha önce hazırladığınız steril su içeren kavonozlarda bitkileri 5 çalkalayarak durula
yın.
11.durulanmış bitki parçalarını tek yaprak içereçek şekilde steril bir yüzeyde kesin ve ekim yapacagınız kavanozlara hiç bekletmeden transfer edin...

caturanga Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön