View Single Post
Eski 09-05-2010, 16:05   #16
acemi_caylak
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-11-2009
Sn. Dogasever,

Bu konu oldukça zor. Örneğin bizim ilçenin belediyesi (Gaziantep - Oğuzeli) hala çöpleri götürüp bağların arasına döküyor. Antep Fıstığı Araştırma Merkezi'ndekiler bizim yörede Antepfıstığı zararlıların çoğalmasının temel nedeninin bu olduğunu söylüyor. Yine Havaalanı Sanayi Bölgesi'nde hiç bir işletmede arıtma tesisi yok. Hatta bu yüzden BA5'in orada üretilmesini eleştirmiştim. Hem agaclar.net gibi bir yerde yazacaksınız hem de üretim tesisiniz arıtma tesisi bile olmayan bir bölgede olacak. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu. Yani özet olarak belediyeler ve üretim yapan firmalar bu işin maliyetine katlanmak istemiyorlar. Hele son dönem belediyecilik iyice rant yaratmaya donüştü. Doğa belediyelerin umurunda bile degil.
Ancak bu olumsuzluklara ragmen başarılamaz değil. Ciddi bir baskı unsuru oluşturarak işletmeciler ve belediyeler buna zorlanabilir. Örneğin agaclar.net'in oldukça fazla sayıda üyesi var. Her üye belediyelere bir mail gönderse inanın çok etkili olur. Hatta böyle bir örnek hayata geçirilirse, aynı mailde bu başarılı örnekte paylaşılır.
Böyle küçük bir beldede bu işi yapmanın maliyeti çok mu tutar? Maliyetin bir kısmını EM Turkiye karşılasa, bence Dikili vb. belediyeler bu işe sıcak bakar diye düşünüyorum.

Düzenleyen acemi_caylak : 10-05-2010 saat 20:47
acemi_caylak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön