View Single Post
Eski 30-04-2010, 23:25   #19
Hakan Öncü
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-02-2010
30 Nisan 2010

Herkeze merhaba,

Domatesleri suya ekeli 2 gün sonra tam 3 hafta olacak. Genel durumları iyi gibi. Dün ilk defa 19 gün önce hazırladığım durgun su sisteminde Su seviyesi , EC ve PH düzenlemesi yaptım. Kovadaki sistemde nedense eksilttiği su miktarını tam fark edememişim. Dün 25 lt sistemime yaklaşık 5 Lt su ilave ettim. Su ilave etmeden önce EC yaklaşık 2.4 PH da 6 - 6.5 civarında idi. 5 Lt su ettikten sonra EC 2.2 lere geriledi. Sistemime 40 cc A eriyiğinden 40 cc B Eriyiğinden ekledim. Sonunda EC 2.4 PH 6.5 civarında. Aslında kökler yıkansın diye bütün suyu döküp 2-3 saat köklerini tuz temizliği için yıkamayı düşünüyordum fakat EC ve PH seviyesi iyi ve bitkilerin gelişimi fena olmadığı için 1 hafta daha öteledim. Bu konuda değerli yorumlarınızı yazarsanız sevinirim. Eğer sistemim için zararlı olucak ise suyu komple değiştirebilirim.

Başka bir konuda is yerimde yaptığım 5 Lt su bidonu içerisinde 1 kök Salatalık fidesi ile ilgili. Sistemi kurduktan 10 gün sonra dün ilk defa tüm suyu boşaltım. Kökler yıkansın diye 2-3 saat suda boş çalıştırıdım. Sonra o suyuda döküp tekrar besin eriyiği + 5Lt su karşımı hazırladım (1 şişe A + 1 Şişe B). Ölçüm sonunda EC 2.5 gibi Ph ise 6 hatta biraz daha düşük çıktı. Sanırım iş yerindeki kullandığımız suyun Ph ve EC si evdekinden farklı. Sanırım bir sorun oluşturmaz. Resimlerim ekte yanlış giden bieşyler görür iseniz lütfen beni uyarınız .

İyi günler dilerim.

Eklenen Resimler

Hakan Öncü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön