View Single Post
Eski 27-04-2010, 19:40   #7
yasarugur
Ağaç Dostu

yasarugur's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2007
Sn.karamanliali,ben de sizin gibi tohumdan ceviz yetiştirmek için hevesle kasım 2009 da , seracıların kullandığı torbalara biraz toprak ,biraz torf ,biraz da leonardit ilavesiyle karışım hazırlayıp cevizleri gömdüm.Toprağı su dolu kovaya batırıp bir güzel ıslattım.arada bir de üstte toprak kuruyunca üzerinden su vedim.Beklerim, beklerim,bizim cevizler bir türlü yeşermez .Bir gün birkaç tanesini kırdım baktım içleri aşırı sulamamdan olacak çürümüş.Ben de kalan sağlar bizimdir deyip çürümemiş gibi olanları saksıya aldım ve toprağı ıslatmadan nemli halde tutmağa çalıştım. Bugün biraz evvel kontrol ettiğimde iki saksıda minik yeşil yapraklar gördüm ve çok sevindim.Cevizler uyanmağa başlamıştı.Bir kez daha bitkilerin yaşama azmi karşısında doğaya saygı duydum ve koşar adım dükkana geldim eşime bu durumu müjdeler gibi haber verdim.Sanırım sizin de cevizleriniz benimkiler gibi aşırı yaş ortamda durmaktan çürümüşler,üzerine kapattığınız plastik kapak da nemin azalmasını engellemiş. Bu sitede araştırdığınızda ustaların yazdığı katlama yöntemiyle tohumdan ceviz fidanı yetiştirme tekniğini de bulacaksınız.Ben önümüzdeki sezonda katlama yöntemini deneyip daha başarılı olacağımı düşünüyorum.Yeni denemelerinizde başarılar.

yasarugur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön