Konu: Aşılama
View Single Post
Eski 27-04-2010, 00:42   #522
Halil Önen
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi osamados Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar ben yeniyim ama çok meraklıyım benim bahçemde vişne ağaçlarım var ve ben her dalında farklı bir meyvesi olsun istiyorum sanırım bu aylarda sadece göz aşısı yapılır ben dün vişne ağacıma nar aşıladım göz aşısı yöntemi ile 2 gün oldu ama aşıladığım göz solgunlaşmış acaba tutmadımı **** nasıl anlarız ne kadar zaman da anlaşılır tutup tutmadığı? bir de bana önerileriniz olursa sevinirim vişne ağacımın her dalında farklı bir meyve olsun istiyorum .. başarırsam çok güzel bi görüntü olucak eminim..
Sn. osamados,

''Vişneye nar aşıladım göz aşısı yöntemiyle 2 gün oldu aşıladığım göz solgunlaşmış'' diyorsunuz.

Bu cümleyi anlıyamıyorum. Yani göz aşısı yapalı 2 gün oldu. Ve 2 gün sonra uyanan göz solgunlaştı, anlıyorum.

Zira aşılanan göz uyanamamış olmalı.

Vişneye nar aşılanır mı? Aşılanır. Nelere aşılamadık ki. Tutar, büyür meyve bile verir. Ama ya aşı uymsuzluğu gösterir, ya ömrü az olur ya da çok az meyve verir. En önemlisi meyve gerçek tadında olmaz. Ama deneme denemedir. O da tecrübedir.

Bence vişnenin bir dalını bırakın _tohumlamada iyi oluyor_ diğer dallarına iki üç çeşit kiraz aşılayın, hem bol olur.

Aşılama işini 'kabuk altı çoban' yaparsanız daha oranlı olur. Hatta bir dala üç aşı yapabilirsiniz.

Kolay gelsin

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön