View Single Post
Eski 21-04-2010, 20:43   #1
herbil
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-12-2009
Wink Katı ortamda domates, marul ve sarımsak

Siteye epeydir üye olmama rağmen katkıda bulunamamıştım. Şimdi evin balkonunda başladığım topraksız tarım denememi sizlere aktarıp, bu işin uzmanı kişilerin görüşlerini almak istiyorum.

Ortam : Katı ortam, %30 torf + %70 pomza taşı
Sulama periyodu : Sabah 7 den Akşam 8 e kadar her 75 dk da 15 dk sulama , gece 1 de katı ortam kurumasın diye 15 dk lık tek sulama
Drenaj sistemi : 70 lik atık su borusu
Güneş, ışık durumu : Sabah 6 - 9 arası direk güneş, ondan sonra ise balkonun içerisine vuran güneş sayesinde kısmi güneş
Su pompası : Atman 201F
Sulama Sistemi : Bahçe hortumu üzerine delikler açılıp bu deliklere akvaryum hortumu montesi ile oluşturuldu.
Yetiştirilen Bitkiler : 5 kök Anadolu marmande H2274 domates, 8 kök marul, 15-16 kök sarımsak
Besin Eriğiyi : Envor dan temin edildi, 5 lt ye 15 er cc A ve B eklenerek elde edilen toplam 12 lt eriğiyi sistemde dolaşmakta, haftada bir defa eksilen kısım için yeni eriğiy takviye ediliyor.
PH - EC durumu : PH kağıdım henüz elime gelmedi,PH ölçümüne başlayacağım, EC konusuna henüz giremedim. Ucuz yollu bir ec metre temin edersem ölçeceğim.

Sistemi yakından görüp yorum yapmanız için bazı fotoğrafları ekliyorum. Bitkilerin durumları hakkında da yorum yaparsanız sevinirim. Özellikle domateslerin budanması-budanmaması, ipe sardırılması vb. konularda.

herbil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön