View Single Post
Eski 20-04-2010, 13:22   #1
malina
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Yılmaz Yalçın

Agaclar.net'e geliş maceranız nasıl oldu?

Merhaba benim asıl ismim Yılmaz Yalçın Bahçeli ev almamla bu macera başladı..Bahçemin boş olmasıyla bitkilere merakım arttı ve nettte araştırıp güncel bilgilerle soru cevapları keşfedip üye oldum,yaklaşık bir yıldır da forumdayım..

Burada neler öğrendiniz?

Her tür bitkiyi,özellikle süs bitkilerinin yapısını,çiçeklenme zamanlarını,bakımlarını,insanlara yararlarını,kısacası mutlu sağlıklı bir hobiyi kefetmiş oldum farkında olmadan..Özelikle kokulu süs bitkilerini daha çok sevdim..Bu site sayesinde her sabah önünden geçtiğim,3 yıldır ofisimin bahçesindeki sarı çiçekli yasemini farkettim...

Diğer üyeler sizden neler öğrendi?

Acemiliğimi öğrendiler. Bitkilerime zaman zaman yaptığım yanlış uygulamalarımı paylaştım belki de benim yaptıklarımı yapmamaları gerektiğini öğrendiler

Sizi tanıyalım

1975 Samsun doğumluyum.İlk ve orta öğrenimimi Samsunda mütevazi bir okulda yaptıktan sonra 1998 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini kazandım,hem Sağlık Bakanlığında çalıştım hem de üniversitede okudum.5 yılda üniversiteyi bitirdikten sonra stajımı tamamlayıp halen kendi ofisimde avukat olarak çalışmaktayım.

Zamanınızın ne kadarını bitkilere ayırıyorsunuz?

Günde en az 3 saat bitkilerimle ilgileniyorum. Hafta sonları ise gündüzleri çiçeklerimin ve bitkilerimin yanında geçiriyorum vaktimi..Yeni sürgünler verip vermediğini kontrol ediyorum.

Agaclar.net'te "şu da olsaydı" ya da "olmasaydı iyi olurdu" diyebileceğiniz neler var?

Ne olsun ki herşey var zaten..Aradıklarımı bulmasam vakit geçirmezdim...En büyük tutkum oldu kısacası...

Diğer üyelere ne tür önerileriniz olabilir?

Diğer üyelerin çoğu benden daha eski üyeler ve bitkileri benden daha iyi tanıyorlar diye düşünüyorum.O yüzden onları kutlamak istiyorum.

Bitkilerle ilgilenmek sizi nasıl etkiliyor? En çok ilgilendiğiniz türler hangileri?

Dinlendiriyor,huzur veriyor,eğlendiriyor...Yaseminin her türü olan bahçemde hepsiyle sırayla eşit şekilde ilgileniyorum..Güllerimi de ihmal etmiyorum...

Bitkilerle ilgilenirken yaşadığınız en ilgi çekici, trajik ya da komik olay hangisi?

Aşırı don lan bir gecede karla kaplı bitkilerimin üzerine sıcak su döküp dondan zarar görmeyeceklerini düşünmem..Ama ertesi gün forumda yaptığımın ne kadar büyük hata olduğunu öğrettiler bana. Üzüldüm ama iş işten geçmişti..şimdi o bitkilerim kurumuş olabilir yaprak döktüler umarım bahara beni şaşırtırlar..

Foruma katıldıktan sonra ileriye dönük planlarınızda değişiklikler oldu mu?

Hep bir ümit içinde oldum geleceğe dair..En azından çiçeklerimin ileride alacağı durum beni hep mutlu tutuyor..

Agaclar.net toplantılarına katılıyor musunuz? Gözlemlerinizi yazar mısınız?

Hiç katılmadım,mekan olarak yakın bir yer olursa neden olasın süpriz yapıp giderim

Bitkilerle ilgili yararlandığınız ve önereceğiniz kitaplar hangileri?

Ağaçlar Net.öneriyorum bir nevi kitap oku oku bitmez

Doğa ve çevre ile ilişkisini örnek aldığınız ya da örnek diye gösterebileceğiniz insanlar var mı?

Hayrettin Karaca;doğa ile ilgili herşey geliyor aklıma onu düşününce...

Üye olduğunuz diğer forumlar hangileri? Agaclar.net'i onlardan ayıran özellikler ne?

Yok.

Bitkilerle ilgili mesleki bir eğitim aldınız mı? Almak ister misiniz?

Almadım almayı çok isterdim,meslek olarak değil de hobi olarak yapabilirim belki de mesleğimden daha çok sevebilirdim

Zamanınızın ne kadarını agaclar.net'e ayırıyorsunuz?

Hemen hemen her saniyesi desem yeridir,çünkü ofisimdeki notebookumda mutlaka ağaçlar net açıktır Beni inanılmaz dinlendiriyor,soru ve cevapları defalarca okuyorum okudukça bitkileri seviyorum..

Bitkilerden başka ilgilendiğiniz neler var?

Bitkilerden başka elektronik tutkum var,özellikle uydular ve uydu sistemleri konusunda çalışmalarım var.Tek çanakla 12 uydu izleyebilmek için sistem geliştirdim ve kendi evimin çatısına bu sistemi kurdum.Bunun dışında sporu seviyorum özellıkle vucut geliştirmeyi şuan yapamasam da eskiden çok yaptım.

Bitki, tohum, çelik paylaşımlarına katıldınız mı? Neler düşünüyorsunuz?

Evet katıldım ama pasif olarak yani sadece forumdaki arkadaşlardan çelik aldım..Hatta bir kaç çelik de tuttu ve bahçeme dikeceğim..Ben de çelik paylaşımına gireceğim ancak bitkilerim henüz küçük olduğundan bir süre beklemeliyim.

Forumdaki hangi üyeler sizi olumlu yönde etkiliyor, neden?

En başta Malina çünkü gerektiğinde foruma müdahale edip seviyeyi koruyor.Sonra Limon Limonla çok güzel fikirler paylaştık açıkcası bitkileri sevmemde önemli rol oynadı sorduğum sorulara hızır gibi yetişip mutlu etti beni Sonra Deniz Akvaryumu,Selahattin Yılmaz,Mutlu Kutlu..Mutlu Kutlu'dan çiçeklerimin çoğunu aldım hiç sıkılmadan sorularıma cevap verdi..İsmini sayamadığım tüm üyelere teşekür ederim.

Gönüllüsü olduğunuz Sivil Toplum Örgütleri var mı? Hangileri?

Malesef işlerim o kadar yoğun ki düşünemedim bile..

Doğa ve çevre konularında yapılan protestolara aktif olarak katılır mısınız, katılmak gerekir mi?

Sonuç alınabileceğini düşündüğüm protestolara katılırım ama işlerimin yoğunluğundan genelde düşünemiyorum bile katılmayı.

TV ve radyoda bu konuları işleyen programları yeterli buluyor musunuz, nasıl olmalı?

Hayır bulmuyorum,kesinlikle doğa ve bitki konulu çeşitli programlar yapılmalı yoksa bitkileri doğayı bilmeyen nesiller yetişecek.

Hobi bahçeleri hakkında neler düşünüyorsunuz?

Kendimin de olduğu için seviyorum İşten çıktığımda kendimi bahçeye atıyorum..Beni dinlendiriyor ve yeni başlayan her güne umutla başlıyorum..Özelikle ilkbaharın geldiği bu günlerde hangi bitkilerim sürgün verdi diye merak ediyorum..

Hepsinden sadece birer tane yazın: En sevdiğiniz;
ağaç:Ceviz
çiçek:Yasemin
kitap:İş Hukuku
şarkı:Yerine sevemem
müzik grubu/müzik sanatçısı:Yeni Türkü
ressam:Leonardo Vinci
şair:Orhan Veli Kanık
film:Top Gun
web sitesi:Agaclar.Net

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön