View Single Post
Eski 16-04-2010, 20:51   #52
Mine Pakkaner
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kubat_izmirli Mesajı Göster
Sayın Mine Pakkaner,

Benim evimde salonda bodur palmiye var 3 yaşında şuanda.20 litrelik saksıda yetiştiriyorum.Ayda bir kez b5A organik sıvı gübre veriyorum toprağına..2 gün öncede uygun dozda yani 2,5 litre suya 2,5 cc karıştırarak verdim.Yalnız su ile sıvı gübre karışımını topraga verirken palmiyenin yelpaze yapraklarının birliştiği gövdesine de (tüylü kahverengi gövdeye)dökmüştüm..Sabah baktımki saksının tabagında epey su birikmiş onu hemen boşalttım ve 2 gündürde suyunu çektyi tabakta kuru ama palmiyenin yelpaze yaprakları kendini salmış yere yığılmış ve gövdesi yumuşamış durumda şuan..hatta yelpaze yapraklar uçlardan kurumaya başladı bazı yapraklar ise tamamen kurudu.Daha önce çok sağlıklı idi ve yeni yapraklar veriyordu ne olduysa b5A uyguladıktan sonra oldu..Şuan ortadan çıkan yeni yelpaze yaprak sadece sağlam diğerleri kurudu ve gövdede şuan yumuşak halde.. eskiden sert tüylü gövdesi vardı.Sizce palmıyem öldümü ne yapmalıyım?

Gövde yumuşamışsa üzüldüm, inşallah ölmez. Sadece b5a yı sorumlu tutmak da doğru olmaz. Başka bir patojen de olabilir. Bekleyin, bekleyin, bekleyin...

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Başa Dön